Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odciski palców w Rejestrze Dowodów Osobistych

Odciski palców w Rejestrze Dowodów Osobistych fotolia.pl

Do uzgodnienia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego skierowano projekt nowego rozporządzenia o Rejestrze Dowodów Osobistych. Główna zmiana w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia to uregulowanie kwestii przetwarzania danych biometrycznych w Rejestrze oraz w całym procesie wydawania dowodu osobistego.

W rozporządzeniu ma zostać uregulowana kwestia szyfrowania danych biometrycznych w zakresie odcisków palców oraz kwestie generowania i przechowywania kluczy służących procesowi szyfrowania. W rozporządzeniu wskazano także, na jakim etapie procesu wydawania dowodów osobistych dane biometryczne w postaci odcisków palców mogą być przetwarzane w postaci niezaszyfrowanej (tj. w trakcie procesu ich pobierania oraz personalizacji dowodu osobistego).

Zgodnie z projektem szyfrowanie danych biometrycznych w zakresie odcisków palców jest dokonywane z zastosowaniem algorytmów i długości kluczy stosowanych dla użytkownika końcowego zgodnych z polityką świadczenia usług dla dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Klucze mają być generowane i przechowywane w urządzeniu spełniającym wymagania bezpieczeństwa zgodnie z profilem bezpieczeństwa bezpiecznych urządzeń do składania podpisu określonym w normie PN‑EN 419211‑2:2013, po stronie podmiotu dokonującego personalizacji dowodu osobistego.

Potwierdzenie wiarygodności kluczy ma być realizowane z wykorzystaniem certyfikatu klucza publicznego wydanego w oparciu o politykę certyfikacji spełniającą wymagania określone w normie ETSI EN 319 411.

W projekcie, w odróżnieniu od poprzednich regulacji, które wskazywały na przekazywanie danych z Rejestru Dowodów Osobistych do innych rejestrów doprecyzowano, że chodzi o komunikację pomiędzy RDO a rejestrem PESEL, Krajowym Systemem Informacyjnym Policji i Systemem Informacyjnym Schengen oraz uregulowano kwestię przekazywania danych pomiędzy RDO a tymi systemami.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 30 Kw. 2021 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel