Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Kłodzki - idealne miejsce na wypoczynek

Warto zobaczyć: Powiat Kłodzki - idealne miejsce na wypoczynek Fot. Archiwum Powiatu Kłodzkiego (autor: M.Schulz)

Powiat Kłodzki leży w południowo-zachodniej części Polski, w Sudetach Środkowych i Wschodnich, otoczony licznymi pasmami górskimi. Dzięki niezwykłym walorom przyrodniczym, ale także bogactwu dziedzictwa kulturowego, jest obszarem o wybitnych walorach rekreacyjnych, wypoczynkowych i uzdrowiskowych.

Szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i narciarskie prowadzące przez cenne przyrodniczo tereny wśród malowniczego krajobrazu, uzdrowiska z pełnym wachlarzem zabiegów dla zdrowia i urody i bezcennymi wodami mineralnymi, ośrodki narciarskie, stawy łowieckie, kąpieliska oraz liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi to doskonała oferta dla turystów, wczasowiczów i kuracjuszy. W okolicy znaleźć można imponujące punkty widokowe, charakterystyczne formy skalne, piękne parki, fortyfikacje, podziemne labirynty, zabytkowe budowle. Na przyjeżdżających czekają komfortowe hotele i pensjonaty, sanatoria, gwarantujące rodzinną atmosferę i domową kuchnię gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki spa, ale także schroniska górskie i kempingi. Różnorodność atrakcji turystycznych w połączeniu ze świeżym górskim powietrzem czyni z ziemi kłodzkiej doskonałe miejsce wyjazdów weekendowych, kolonii, konferencji, szkoleń jak i dłuższego wypoczynku.


fot. Archiwum Powiatu Kłodzkiego (autor: T. Gmerek)

Do najważniejszych walorów powiatu należą uzdrowiska: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica Zdrój oraz Lądek-Zdrój i Długopole-Zdrój, które mają świetną renomę w kraju i za granicą.

Wyjątkowo cenny przyrodniczo i atrakcyjny krajobrazowo jest Park Narodowy Gór Stołowych, gdzie zobaczyć można unikalne formy skalne. 

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), który swoje fantazyjne kształty zawdzięcza licznym procesom erozyjnym, na które podatny jest piaskowiec, z którego zbudowana jest góra. Na jego szczyt prowadzą 682 kamienne stopnie. Na wypłaszczonym wierzchołku znajduje się imponujący skalny labirynt z grupami skałek przypominającymi m.in. Małpoluda czy Żółwia. Szczeliniec to jedno z najatrakcyjniejszych widokowo miejsc w Sudetach.


fot. Archiwum Powiatu Kłodzkiego (autor: T. Gmerek)

Główną atrakcją turystyczną Kłodzka – stolicy powiatu – jest Twierdza Kłodzka, bezcenny zabytek architektury militarnej. Powstała ona na miejscu dawnego grodu i zamku, służącego kolejnym władcom Kłodzka. Obecnie udostępniona jest do zwiedzania, a niewątpliwą jej atrakcją jest przejście podziemnymi chodnikami minerskimi. Z tarasów twierdzy roztacza się piękny widok na miasto i Kotlinę Kłodzką.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 22 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska