Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstanie nowoczesna cyfrowa administracja

Powstanie nowoczesna cyfrowa administracja fotolia.pl

Ruszają konsultacje strategii wdrażania systemu EZD RP. To kompleksowe i bezpłatne oprogramowanie do elektronicznego zarządzania dokumentacją, które zrewolucjonizuje funkcjonowanie całej polskiej administracji.

Podziel się opinią

„Strategia dystrybucji, wdrażania i utrzymania EZD RP od 2022 r.” dostępna jest na stronie ezdrp.gov.pl. Można się z nią zapoznać, a później podzielić się swoimi uwagami i opiniami.

Konsultacje potrwają do końca maja. Przez cały maj będą organizowane spotkania online:

  • 5 maja (środa) - spotkanie z przedstawicielami administracji rządowej,
  • 12 maja (środa) - spotkanie z przedstawicielami samorządów wojewódzkich i powiatów,
  • 14 maja (piątek) - spotkanie z przedstawicielami miast i gmin miejskich,
  • 19 maja (środa) - spotkanie z przedstawicielami gmin miejsko-wiejskich i wiejskich,
  • 21 maja (piątek) - spotkanie z przedstawicielami pozostałych podmiotów publicznych,
  • 26 maja (środa) - spotkanie z przedstawicielami firm (dostawców i integratorów, oprogramowania dla podmiotów publicznych).

Udział w spotkaniu można zgłosić poprzez stronę www.ezdrp.gov.pl. Tam też można przekazać swoje uwagi do Strategii. Ze względu na publiczny charakter konsultacji nie będą przyjmowane zgłoszenia anonimowe oraz bez podania kontaktu zwrotnego.

Co to za system?

- System EZD RP to nowoczesne, bezpłatne i uniwersalne narzędzie, które przygotowujemy z myślą o urzędach. Korzyści odczują jednak przede wszystkim obywatele – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – System umożliwi kompleksowe, elektroniczne, dokumentowanie przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw w urzędach. Podniesie jakość funkcjonowania administracji publicznej, w tym komunikację z obywatelami, skróci czas załatwiania spraw. To jeden z naszych priorytetów i element większej całości – Architektury Informacyjnej Państwa - dodaje.

Prace nad projektem prowadzi Państwowy Instytut Badawczy NASK w partnerstwie z Wojewodą Podlaskim (w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim powstał system EZD PUW) i pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). EZD RP powstaje w ramach rządowego Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa i unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. System zostanie w pełni udostępniony na początku 2023 r.

EZD RP umożliwi pełną digitalizację zaplecza administracyjnego oraz procesów w urzędach i realizację online szeregu czynności kancelaryjnych - począwszy od obsługi przesyłek, poprzez rozdzielanie i dekretację korespondencji, klasyfikację i kwalifikację dokumentacji oraz kompletowanie akt sprawy na archiwizacji dokumentacji kończąc.

- Dzięki temu systemowi obywatele będą mogli nie tylko zobaczyć na jakim etapie jest ich sprawa, ale także ocenić poziom satysfakcji z tego procesu. Doświadczenie pokazuje, że darmowy i jednolity system - wytworzony dla administracji i przez administrację - przynosi ogromne oszczędności i realnie usprawnia pracę na rzecz obywateli - mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

EZD RP to program tworzony z myślą przede wszystkim o administracji (rządowej i samorządowej). W przedsięwzięciu będą mogły jednak wziąć udział nie tylko podmioty publiczne, ale i chętne firmy. Ich zadaniem może być wsparcie wdrożenia i rozwoju systemu w poszczególnych podmiotach, szczególnie w zakresie integracji z systemami dziedzinowymi, realizującymi specyficzne potrzeby administracji.

Zgodnie z założeniami Strategii - System EZD RP będzie udostępniany od stycznia 2023 r. jako freeware. Zapewni to dostępność oprogramowania bez opłat dla wszystkich podmiotów realizujących zadania publiczne. System jest opracowywany w taki sposób, by umożliwić jego łatwe uruchomienie w środowisku usług chmurowych.

Źródło: mc.gov.pl

Śr., 21 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska