Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstał raport na temat szacunkowych kosztów selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych

Powstał raport na temat szacunkowych kosztów selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych fotolia.pl

Jaki jest szacunkowy koszt finansowy związany z selektywną zbiórką, transportem i zagospodarowaniem selektywnie zbieranych odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza raport autorstwa zespołu doradców Deloitte.

Raport powstał na zlecenie i przy współpracy z Konfederacją Lewiatan.

Raport sporządzony został w oparciu o model kalkulacyjny z modułem analizy ryzyka i wrażliwości i zawiera m.in. wynik analizy finansowej prezentującej koszty działalności operacyjnej hipotetycznej spółki w obszarze zbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych, w tym w szczególności odpadów opakowaniowych zbieranych selektywnie z podziałem na poszczególne frakcje surowcowe. Model został opracowany na podstawie założeń makroekonomicznych, rynkowych, strategicznych, technicznych, operacyjnych, podatkowych i finansowych biorąc pod uwagę standardy selektywnego zbierania odpadów komunalnych obowiązujące w Polsce w grudniu 2020 r.

W raporcie zastosowano podział na poszczególne frakcje, z uwzględnieniem kluczowych grup polimerów, takich jak: PE, PP, PET, PVC i EPS, aby móc oszacować tzw. koszt netto, zgodnie z zapisami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów COM/2015/0595 final – 2015/0275 (COD), art. 8A (dalej ramowa dyrektywa odpadowa).

Wyniki przeprowadzanych analiz ilościowych są poprzedzone sekcją dotyczącą faktów i mitów związanych z zagadnieniami rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zwłaszcza w zakresie, który dotyczy aspektów finansowych systemu.

Publikacja może przyczynić się do wypracowania systemu ROP dla Polski, w którym uczestnicy będą rozumieli swoje role i obowiązki oraz na tej podstawie będą podejmowali działania, które przyczynią się do lepszej organizacji gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się poniżej.

Załączniki:
Pobierz ten plik (Szacunek kosztu netto_Deloitte_raport.pdf)Raport5528 kB
Śr., 21 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska