Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dalszy rozwój samorządów a KPO. Głosy po spotkaniu premiera Jarosława Gowina z samorządowcami

Dalszy rozwój samorządów a KPO. Głosy po spotkaniu premiera Jarosława Gowina z samorządowcami fot. gov.pl

Przed wejściem w kluczową fazę negocjacji z Komisją Europejską, odbyły się konsultacje ze środowiskami biznesowymi, akademickimi oraz z przedstawicielami samorządów w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. „Wiele rozwiązań, które znajdą się w Krajowym Planie Odbudowy, jest kluczowa dla rozwoju samorządów. Już dzisiaj zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy je wdrażać w obszarach, za które odpowiada nasz resort” – mówił premier Jarosław Gowin podczas spotkania z samorządowcami.

Podczas spotkania online, poruszone zostały kwestie najistotniejsze dla dalszego rozwoju samorządów w Polsce. Rozmawiano o przygotowaniu terenów inwestycyjnych, ograniczeniu wpływu na środowisko wielkoobszarowych terenów zdegradowanych czy rozwój i modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych.

Pojawiły się również pytania o reformę zagospodarowania przestrzennego. „Projekt, który będzie mógł liczyć na unijne wsparcie, to implementacja reformy zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy etap, jakim była nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, mamy już za sobą. Drugi dotyczy prac nad ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i – realizowane w ramach KPO – wdrożenie tej reformy polegającej na finansowaniu działań zmierzających do sporządzenia przez samorządy planów ogólnych w latach 2023-2026” – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Podczas spotkania poinformowano także, że małe i średnie firmy w ramach konkursu będą mogły ubiegać się o środki na gospodarowanie surowcami w zamkniętym obiegu.

Podczas spotkania z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego poruszono też sprawę inwestycji w sieci o dużej przepustowości, w tym eliminacji tzw. białych plam w dostępie do internetu i ograniczenie wykluczenia cyfrowego.

Mowa była także o inwestycjach wspierających reformę rynku pracy w Polsce. „KPO przewiduje środki w kwocie 44 mln euro na wsparcie pracy zdalnej. Projekt zakłada m.in. zakup licencji na narzędzia informatyczne umożliwiające zdalną komunikację i pracę wśród pracowników firmy oraz w komunikacji z klientami, zakup szkoleń dla pracowników i kadry zarządzającej w zakresie zadań realizowanych w formule zdalnej oraz przygotowanie nowelizacji Kodeksu Pracy w tym zakresie.  Kolejne 52 mln euro przeznaczymy na reformę instytucji rynku pracy. Już trwają intensywne prace dotyczące trzech ustaw: o wspieraniu zatrudnienia, zatrudnieniu cudzoziemców i ustawy o zawieraniu i rozliczaniu przez pracodawców umów drogą elektroniczną. Dwa pierwsze akty prawne zastąpią obowiązującą  od 17 lat ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dzięki temu chcielibyśmy wzmocnić instytucje rynku pracy, a także wyposażyć wojewódzkie urzędy pracy w narzędzia, które ułatwiłyby im współpracę ze środowiskiem biznesowym oraz wzmocniłyby efektywność kształcenia ustawicznego, na czym zależy też Komisji Europejskiej. Natomiast powiatowe urzędy pracy chcielibyśmy docelowo przekształcić w centra wspierania zatrudnienia oraz dopasować do oczekiwań współczesnego rynku pracy. Bardzo zależy nam również na pozyskaniu środków z KPO na technologiczne wzmocnienie Służb Zatrudnienia oraz cyfrową modernizację i rozbudowę instytucji rynku pracy” - powiedziała dyrektor Departamentu Rynku Pracy Ewa Flaszyńska.

Źródło: MR

Pon., 19 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska