Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: "Kraina Żubra" niezwykła atrakcja turystyczna Powiatu Hajnowskiego

Warto zobaczyć: fotolia.pl

Na terenie Powiatu Hajnowskiego (woj. podlaskie) w ubiegłym roku utworzone zostało Centrum Turystyki i Promocji "Kraina Żubra". Nowo wybudowany obiekt turystyczny powstał na obszarze Puszczy Białowiejskiej, która jest ostatnim na niżu Europy lasem naturalnym o charakterze pierwotnym. To tu spotkamy się z ogromną różnorodnością flory i fauny.

Dla odwiedzających te okolice, Centrum Turystki i Promocji „Kraina Żubra” jest idealnym miejscem do uzyskania informacji turystycznych o całym regionie Puszczy Białowieskiej, a także województwa podlaskiego.

W "Krainie Żubra" oprócz stanowisk informacyjnych, znajduje się także galeria, w której prezentowany jest dorobek lokalnych artystów - fotografie, obrazy, rękodzieło – oraz sala konferencyjna, przeznaczona m.in. na organizację spotkań edukacyjnych, warsztatów lub szkoleń.

W otwartym przez cały rok obiekcie, promowane są również produkty lokalne. Sezonową atrakcją są również Kiermasze Produktów Lokalnych, które w 2020 roku zorganizowano dwukrotnie.

Dzięki zastosowaniu ciekawych rozwiązań architektonicznych - połączenia elementów szklanych i drewnianych - budynek swoim wyglądem idealnie wkomponowuje się w krajobraz Puszczy, a wykorzystane w nim nowoczesne rozwiązania technologiczne związane są ściśle z ochroną klimatu i środowiska (panele fotowoltaiczne, biologiczna oczyszczalnia ścieków czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła).

Miejsce wokół budynku zachęca turystów do odpoczynku - znajdują się tutaj ławki, stojaki na rowery, plac zabaw dla dzieci, tablice informacyjne z przebiegiem szlaków turystycznych. Goście mogą bezpiecznie zostawić samochód (cały teren jest monitorowany) i udać się na piesze lub rowerowe wędrówki po szlakach Puszczy Białowieskiej. Centrum dysponuje wypożyczalnią kijków do Nordic Walking. Organizowane są także nieodpłatne zajęcia New Walking.

Centrum "Kraina Żubra" cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród turystów jak i lokalnych mieszkańców, w 2020 roku w ciągu 6 miesięcy odwiedziło go prawie 3000 osób. 

W okolicy ośrodka utworzony został Szlak bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej, który jest szlakiem rowerowym, oznakowanym kolorem żółtym, o długość 30 km. Rozpoczyna się on na obrzeżach Hajnówki i prowadzi przez Puszczę Białowieską aż do polsko-białoruskigo przejścia granicznego w Białowieży. Ustawione przy szlaku tablice prezentują różnorodność biologiczną i przyrodniczą Puszczy Białowieskiej.

Centrum Turystyki i Promocji "Kraina Żubra" pełni też ważną funkcję jako miejsce rozśrodkowania ruchu turystycznego na cały obszar – informuje również  o atrakcjach związanych z przyrodą, kulturą oraz tradycjami znajdującymi się poza Puszczą Białowieską.

Co i gdzie zobaczyć? - w tym pomocni są pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Hajnówce, którzy udzielają odwiedzającym kompleksowej informacji.

Całe przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu "Szlakiem bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej" w latach 2018 - 2019, w ramach RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Zachęcamy do odwiedzenia regionu Puszczy Białowieskiej i Centrum Turystyki i Promocji  "Kraina Żubra"!


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wt., 30 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska