Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Regulamin utrzymania czystości i porządku a lokalizacja pojemników

Regulamin utrzymania czystości i porządku a lokalizacja pojemników fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zakwestionował zgodność z prawem szeregu postanowień uchwały Rady Gminy w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, w tym między innymi szczegółowe postanowienia dotyczące lokalizowania pojemników.

Za istotnie naruszający prawo Sąd uznał przepis regulaminu, zgodnie z którym pojemniki należało umieścić na terenie nieruchomości, z której zbierane były odpady, w granicach nieruchomości, w miejscu specjalnie do tego wyznaczonym, posiadającym wyrównaną, najlepiej utwardzoną nawierzchnię, zabezpieczoną przed zbieraniem się wody, błota i śniegu. WSA zgodził się przy tym z Prokuratorem co do tego, że tego rodzaju zapisy wykraczają poza delegację ustawową określoną w art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który to przepis dotyczy jedynie odpadów komunalnych, warunków rozmieszczenia pojemników na odpady komunalne i ich utrzymywania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Przepis ten nie przewiduje natomiast kompetencji dla rady gminy do uregulowania w regulaminie obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie określenia dopuszczalnej lokalizacji pojemników czy szczególnych warunkach, jakie muszą spełniać miejsca ich usytuowania – zaznaczył Sąd. W jego ocenie w szczególności nie ma podstaw do nakazywania właścicielowi, aby utwardzał teren ustawienia pojemników w celu odebrania odpadów komunalnych. Te same uwagi Sąd odniósł do postanowienia uchwały, które przewidywało obowiązek takiego usytuowania pojemników, aby był do nich bezpośredni dojazd.

Wojewódzki Sąd zakwestionował też przepis uchwały, według którego w przypadku braku miejsca umożliwiającego bezpośredni dojazd, pojemniki z odpadami komunalnymi powinny być ustawione przed posesją przy krawędzi jezdni, najwcześniej na jeden dzień przed terminem odbioru – tak, aby nie powodować uciążliwości w ruchu i utrudnień dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości i osób trzecich. Zdaniem WSA w tym przypadku prawodawca lokalny nałożył na właścicieli nieruchomości szczególne obowiązki dotyczące warunków umiejscowienia pojemników do zbierania odpadów, co nie ma umocowania w ustawie, a wkracza w prawo własności. Sąd dodał także, że obowiązek wystawiania pojemników poza teren nieruchomości powinien wynikać z umowy dotyczącej wywozu odpadów komunalnych. W kwestii zaś obowiązku usytuowania pojemników w taki sposób, aby nie stanowiły uciążliwości w ruchu drogowym Sąd wskazał, że postanowienia te wkraczają w materię regulowaną ustawą – Prawo o ruchu drogowym.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 lutego 2021 r., II SA/Gd 438/20

Źródło: CBOSA

Śr., 3 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel