Do stanowiska Związku Powiatów Polskich sprzeciwiającego się centralizacji szpitali i podejmowanymi w związku z tym działaniami, przyłączają się kolejne organizacje samorządowe. W wydanym stanowisku Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich odniosły się do planów Ministerstwa Zdrowia.
W swoim stanowisku organizacje zdecydowanie sprzeciwiają się dalszej centralizacji ochrony zdrowia, uznając ją za bezzasadną i szkodliwą. Na dowód tego przytoczone zostały dane, z których wynika, że 70% długów publicznej ochrony zdrowia generują placówki zarządzane przez resort zdrowia, a mniej niż 30% – samorządowe, których jest znacznie więcej i mają dużo gorsze finansowanie.
Kolejnym podniesionym argumentem jest ogromny wkład samorządów w inwestycje w zakresie wyposażenia i infrastruktury szpitali. „Nie może zatem być mowy o przejęciu własności tych placówek przez instytucje centralne. Byłoby to bezprawne wywłaszczenie społeczności lokalnych, z jednoczesnym narażeniem mieszkańców na znacznie mniej efektywne zarządzanie” – czytamy w stanowisku.
Zaznaczono także, że tylko samorząd terytorialny może zagwarantować dobrą i odpowiednią opiekę dla pacjentów. Powołano się na likwidację kas chorych, która nie przyniosła żadnych korzyści. Podkreślono również duże zaufanie społeczne, jakim darzone są w Polsce samorządy. „Od dłuższego czasu – wg CBOS – władze lokalne dobrze ocenia 74% Polaków, źle – 18%” – piszą przedstawiciele ZMP i UMP.