Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

System Zdalnej Pracy i Nauki (SZPoN) z porozumieniem o dofinansowanie

System Zdalnej Pracy i Nauki (SZPoN) z porozumieniem o dofinansowanie fotolia.pl

Opracowanie i wdrożenie jednolitego, ogólnopolskiego systemu, który ułatwi pracę urzędników i pomoże w nauce zdalnej to cel projektu finansowanego z budżetu państwa i funduszy unijnych. Projekt ma zacząć działać jeszcze w tym roku. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podpisały porozumienie o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Budżet projektu to 9,5 mln złotych.

W ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie Systemu Zdalnej Pracy i Nauki (SZPoN)” ma powstać system teleinformatyczny składający się z dwóch zintegrowanych obszarów – zdalnej pracy oraz modułu platformy e-learningowej. Jednolity system to w ocenie osób odpowiedzialnych za ten projekt szereg korzyści, między innymi bezpłatny dostęp dla każdego urzędu do narzędzi pracy i nauki zdalnej, wsparcie techniczne dla urzędów poprzez wiele kanałów komunikacji (chat, infolinia, chatbot) czy łatwiejszy dostęp w pozyskiwaniu kompetencji cyfrowych w zakresie pracy na odległość (kursy, szkolenia, tutoriale).

Jak zauważa resort funduszy i polityki regionalnej, obecnie nie ma systemowego rozwiązania ułatwiającego zdalną pracę urzędników i ich kontakt z obywatelami. Według założeń System ma pozwolić efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli, może także wpłynąć na zmniejszenie kolejek w urzędach. Ponadto wskazuje się na to, że braki aplikacji informatycznych niezbędnych do prawidłowej pracy urzędników są doraźnie wypełniane rozwiązaniami komercyjnymi, które generują dodatkowe koszty funkcjonowania administracji publicznej. Według Ministerstwa jednolity system ma także poprawić bezpieczeństwo.

System docelowo ma być dostępny dla wszystkich zainteresowanych urzędów w Polsce. Projekt będzie realizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Pon., 25 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel