Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starosta koordynatorem rozwoju lokalnego

Starosta koordynatorem rozwoju lokalnego fotolia.pl
Zarządzanie rozwojem lokalnym na obszarze przekraczającym granice administracyjne kilku gmin skupionych w jednym powiecie oraz rola starosty jako koordynatora zarządzania rozwojem lokalnym, to dwa tematy, które wywołały dyskusję uczestników spotkania o metodyce monitorowania sytuacji społeczno-ekonomicznej w powiatach. Spotkanie na temat monitorowania sytuacji społeczno-ekonomicznej odbyło się w dniach 22-23 listopada w Warszawie. Było to druga edycja Warsztatów Zarządzania Strategicznego w ramach projektu Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego, prowadzonego dla 45 jst przez trzy korporacje samorządowe: Związek Miast, Związek Powiatów i Związek Gmin Wiejskich, a finansowanego z PO KL.
Programowanie rozwoju przekracza granice administracyjne
Przedstawiciele związków samorządowych zwrócili uczestnikom spotkania uwagę, iż przyjęte dokumenty programujące rozwój regionalny (Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego), w tym przestrzenny (Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju) – oba obszernie w DWW opisywaliśmy – stosują określenie obszaru funkcjonalnego (problemowego) jako jednostki odniesienia w programowaniu rozwoju. W takim sposobie myślenia o planowaniu rozwoju lokalnego przekraczającego sztywne granice administracyjne, starosta staje się nie tyle organem kolejnej jednostki samorządu na obszarze powiatu, co raczej jego rola polega na koordynowaniu rozwoju obszaru funkcjonalnego, a w tym celu wzajemnego uzgadniania planów rozwojowych poszczególnych gmin na tym obszarze.
Strategia rozwoju obowiązkowa
Przyjęcie przez władze lokalne takiego sposobu myślenia ważne jest także ze względu na założenia unijnej polityki spójności na lata 2014-2020 i zasady rozdzielania jej finansowych instrumentów oraz zmiany w krajowej ustawie o prowadzeniu polityki rozwoju. W przypadku tej ostatniej strona samorządowa zgłosiła propozycję, by znalazły się w niej przepisy dotyczące obowiązkowości posiadania lokalnych strategii rozwoju. Przy czym mogłyby one być opracowane wspólnie dla gmin i powiatów, tworzących jeden obszar funkcjonalny.
Nowe myślenie o rozwoju
– Z szacunku do wójtów i burmistrzów z naszego terenu powołujemy konwent powiatowy; po prostu jako forum dyskusji – powiedział Starosta Brzeziński, Edmund Kotecki. – Czy nas w ogóle stać na inne rozwiązanie, niż takie właśnie myślenie o rozwoju? – pytał sekretarz Powiatu Polkowickiego Grzegorz Majewicz. Rozszerzonej koncepcji roli starosty powiatowego sprzyja także postulowana przez środowisko samorządowe, a odbierana ze zrozumieniem przez stronę rządową, zmiana statusu starosty. Jednoosobowy organ wykonawczy powiatu umożliwiłby podkreślenie roli starosty jako gospodarza obszaru. Związek Powiatów będzie wspierał polskich starostów w umacnianiu ich roli jako koordynatora zarządzania lokalnym rozwojem.
Pt., 25 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża