Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dramatycznie pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kół łowieckich. Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego apeluje

Dramatycznie pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kół łowieckich. Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego apeluje fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego w stanowisku przyjętym 14 grudnia br. zwraca się z prośbą o podjęcie pilnych działań, w tym zmiany przepisów, które umożliwią kołom łowieckim należyte wykonywanie zadań związanych z gospodarką łowiecką. Z doniesień i spotkań wynika, że obecnie bardzo mocno zachwiana została płynność finansowa kół, które utraciły zdolność wypłacania zobowiązań za szkody łowieckie w uprawach polnych oraz bieżącego funkcjonowania.

Ponadto, może to doprowadzić do sytuacji, gdzie koła nie będą posiadały środków finansowych do opłacenia umów z poszczególnymi powiatami za dzierżawę terenów, na których prowadzą gospodarkę łowiecką. Taka sytuacja z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do tego, że w nadchodzącym roku koła łowieckie mogą nie być zainteresowane wydzierżawieniem obwodów łowieckich od starosty, a co za tym idzie doprowadzi to przede wszystkim do tego, że odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę na polach uprawnych, będzie zobowiązany wypłacać skarb państwa. Ponadto, brak gospodarki łowieckiej spowoduje duże prawdopodobieństwo przeniesienia choroby ASF do gospodarstw trzody chlewnej i w konsekwencji spowoduje ogromne straty u hodowców trzody oraz konieczność wypłaty odszkodowań przez skarb państwa.

Problemy finansowe kół łowieckich wynikają z pojawienia się choroby ASF na terenie województwa lubuskiego i kraju. W związku z tą sytuacją zaczęto wprowadzać strefy ASF, a także ograniczenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej takie jak: zakaz wstępu do lasu, dwumiesięczny zakaz wykonywania polowań. W związku z tym, że był to czas organizacji polowań zbiorowych, część kół już w zeszłym sezonie nie wykonało zaplanowanych polowań i tym samym nie uzyskało zaplanowanych dochodów. Poniosły za to pełne koszty związane z prawidłowym prowadzeniem gospodarki łowieckiej.

Obowiązujące zasady wynikające z ASF spowodowały zwiększenie kosztów w celu realizacji zadań z tym związanych, a zwłaszcza możliwości przechowywania odstrzelonych dzików oraz bioasekuracji. Wiele kół łowieckich zaopatrywało się samo w chłodnie, w celu profesjonalnego i zgodnego z przepisami postępowania z padłą zwierzyną, czego konsekwencją były kolejne olbrzymie koszty poniesione z budżetów kół. Ponadto, na terenie województwa lubuskiego w bieżącym roku został zarządzony odstrzał sanitarny ogromnej ilości dzików z którego 80% środków wypłacanych trafia do kieszeni myśliwego, a nie do budżetu koła łowieckiego, a przecież to koło ponosi większość kosztów związanych m.in. z walką i skutkami choroby ASF. Oczywiście myśliwym należą się środki finansowe za walkę ze skutkami ASF, ale bardziej racjonalnym rozwiązaniem, które wspomogłoby budżety kół, byłoby gdyby większość środków trafiała na rzecz dzierżawcy obwodu łowieckiego, a reszta do myśliwego.

Wraz z nowym sezonem łowieckim 2020/2021 pojawiła się epidemia COVID-19, która dodatkowo skomplikowała i tak trudną dla kół łowieckich sytuację. Obecnie ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie Polaków wprowadzone zostały znaczne ograniczenia wynikające z wprowadzonego stanu epidemii, które sprawiły, że koła nie mogą w pełni organizować polowań zbiorowych, w tym komercyjnych.

Reasumując, ze względu na wagę problemu Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego wnosi o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które w krótkim czasie rozwiążą zaistniały problem, a co za tym idzie zapewniłyby bezpieczeństwo mieszkańców całego województwa.

Śr., 16 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska