Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie w czasach pandemii i 30 lat samorządów głównymi tematami Europejskiego Kongresu Samorządów online

Wsparcie w czasach pandemii i 30 lat samorządów głównymi tematami Europejskiego Kongresu Samorządów online fotolia.pl

8 i 9 grudnia br. odbył się Europejski Kongres Samorządów w formie online. Wydarzenie było wstępem do głównej dyskusji w ramach Kongresu, który odbędzie się w maju w Karpaczu.

Panele dyskusyjne z udziałem ekspertów podzielone zostały na dwa dni. Podczas pierwszego skupiono się na instrumentach wsparcia, na które mogą liczyć przedsiębiorcy w czasie pandemii. Omówiono sytuację branży turystycznej, a także w edukacji. Zastanawiano się, jak wykorzystać potencjał inwestycyjny miast i regionów. By przyciągnąć inwestorów, zarówno tych zagranicznych jak i krajowych, region musi być atrakcyjny. Coraz częściej o wyborze miejsca pod inwestycję decyduje nie tylko jego lokalizacja, ale i jakość życia, które się w nim wiedzie. W czasie dyskusji rozważano, jak sprawić by miasto i region stały się inwestycyjnie interesujące.

Jeden z paneli poświęcono zagadnieniu finansów samorządowych. O tegorocznych wynikach mówił między innymi Roman Potocki, Starosta Wrocławski. Zaakcentowano problemy związane z ubytkami wpływów z podatków PIT i CIT, a także niewystarczającą subwencją oświatową.

W roku, w którym przypada 30-lecie samorządów podsumowano również to, co do tej pory udało się osiągnąć. W panelu pod nazwą „Jubileusz w trudnych czasach” udział wziął Rudolf Borusiewicz, Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich. Wspominał okres formowania się Polski samorządowej a także podkreślił, że wspaniałe rezultaty można osiągnąć tylko wtedy, gdy daje się kompetencje a nie odgórne dekrety. Ta zasada potwierdziła się w ciągu całego dotychczasowego funkcjonowania samorządów. Zdaniem Rudolfa Borusiewicza centralizacja jest i zawsze była błędem. Wspomnieniami z tworzenia się samorządności gminnej podzielił się też Krzysztof Iwaniuk ze Związku Gmin Wiejskich. Zaznaczył, że samorząd cieszy się bardzo wysokim zaufaniem społecznym. Jego zdaniem nikt dziś nie potrafi już sobie wyobrazić Polski bez samorządów. Podkreślił też, że chcąc mówić o zrównoważonym rozwoju kraju, konieczna jest refleksja nad samorządem.

Drugi dzień Kongresu traktował o nieco szerszej perspektywie. Omówiono polsko-czeską współpracę transgraniczną. Polska i Republika Czeska są od kilkunastu lat państwami członkowskimi Unii Europejskiej, aktywnie zaangażowanymi w realizację celów i zadań Unii Europejskiej. Wieloletnie sąsiedztwo oraz wspólne cele przyczyniły się do rozwinięcia wielopłaszczyznowej współpracy między obydwoma krajami. Mimo trwającej pandemii, która znacznie utrudniła współpracę transgraniczną między Polską i Czechami, chęć wspólnego realizowania projektów i współpracy jest nadal silna. Eksperci zastanawiali się nad wyzwaniami dla dalszej współpracy i wsparciem jakie otrzymały zarówno polskie, jak i czeskie jednostki.

Rozmawiano też o roli regionów w budowaniu partnerskich relacji. Omówiono, jakie czynniki ułatwiają a jakie utrudniają współpracę transgraniczną.

Tematem dyskusji był też rozwój wizji Smart City. Pandemia w sposób znaczący i do tej pory niespotykany przyczyniła się do zmiany funkcjonowania wielu podstawowych obszarów funkcjonowania miast. Od strony obszarów funkcjonowania miasta są to przede wszystkim: organizacja edukacji zdalnej w szkołach, poprawa komunikacji wewnętrznej oraz zdalna praca urzędników, e-obsługa mieszkańców i podmiotów gospodarczych, elektroniczne realizowanie procedur administracyjnych (obsługa wniosków, wydawanie decyzji) oraz cyfrowe zarządzanie infrastrukturą miasta.

 Zarówno Związek Powiatów Polskich jak i Dziennik Warto Wiedzieć są partnerami Europejskiego Kongresu Samorządów.

Czw., 10 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska