Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedstawiciele samorządów spotkali się z wicepremierem Jarosławem Gowinem

Przedstawiciele samorządów spotkali się z wicepremierem Jarosławem Gowinem .

13 listopada odbyło się spotkanie strony samorządowej z wicepremierem Jarosławem Gowinem, Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii. Tematem rozmów były najistotniejsze - z punktu widzenia samorządów - kwestie związane z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Podczas spotkania Związek Powiatów Polskich reprezentował: Andrzej Płonka, prezes Zarządu ZPP; Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura ZPP oraz mec. Barnadeta Skóbel. W rozmowie uczestniczyli też przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich i Unii Miasteczek Polskich.

Było to pierwsze tego typu spotkanie, w którym udział wziął wicepremier Jarosław Gowin. Zadeklarowano jednak gotowość do powtarzania spotkań w przyszłości.

Jednym z niezbędnych warunków przezwyciężenia kryzysu, ograniczenia strat i wejścia gospodarki na ścieżkę wzrostu jest współpraca administracji rządowej z samorządem – powiedział szef MRPiT witając gości.

Każdy z przedstawicieli strony samorządowej zaprezentował poszczególny – istotny z samorządowego punktu widzenia temat. Poruszono kwestię problemów w zakresie szpitali, finansowanie samorządu z uwzględnieniem sprawy ryczałtu, podniesiona została kwestia dotycząca organizacji oświaty i braków z części oświatowej subwencji ogólnej. Mówiono również o inwestycjach i rządowych środkach na poszczególne kategorie inwestycji – strona samorządowa zaapelowała, by rozdział tych środków, które już są obecnie był szybko zatwierdzony, a jednocześnie aby tego typu programy były kontynuowane. Grzegorz Kubalski przedstawił podczas spotkania kwestię publicznego transportu zbiorowego. Omówiono też problemy w zakresie planowania przestrzennego.

Oceniam to spotkanie pozytywnie. Każdy kanał kontaktu z administracją rządową – zwłaszcza na poziomie wicepremiera – jest cenny z punktu widzenia samorządów. Nasze uwagi i postulaty składamy w głównej mierze do poszczególnych ministerstw odpowiedzialnych za dany obszar i zdarza się, że te postulaty nie wychodzą w ogóle poza ministerstwo, nie są poddawane jako problem na forum całej Rady Ministrów. Możliwość powiedzenia o naszych bolączkach bezpośrednio wicepremierowi daje szanse na to, że sprawa może trafić pod czujniejszy nadzór. Pod tym względem uważam spotkanie za bardzo potrzebne, choć oczywiście biorąc pod uwagę ilość spraw, które poruszyliśmy, trudno było liczyć na bardzo szczegółowe ich omówienie i rozstrzygnięcia merytoryczne. Mam nadzieję, że to się uda przy kolejnych spotkaniach – mówił po spotkaniu Grzegorz Kubalski.

Wicepremier Gowin zapewnił o swojej gotowości do dalszych rozmów, zaoferował też chęć pomocy w kontaktach na linii rządu i samorządu. Jestem do dyspozycji jeśli chodzi o kolejne spotkania. Gdyby istniała potrzeba pilnych konsultacji ze stroną rządową, to przekażę stosowne informacje - mówił J. Gowin.

Pt., 13 Lst. 2020 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska