Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Głosy po spotkaniu podzespołu do spraw podatków dochodowych

Głosy po spotkaniu podzespołu do spraw podatków dochodowych fotolia.pl

30 października w formie zdalnej odbyło się spotkanie Podzespołu do spraw podatków dochodowych Zespołu ds. przeglądu finansów samorządowych. Jego głównym tematem było omówienie obowiązujących regulacji w zakresie udziału we wpływach z podatków dochodowych PIT i CIT.

Reprezentantką Związku Powiatów Polskich podczas spotkania była Renata Ciurlik, Skarbniczka Powiatu Poznańskiego.

Głównym przedmiotem dyskusji był fakt znaczącego pomniejszenia wpływów z podatków PIT i CIT. Przy analizie powyżej sytuacji pod uwagę brane były zarówno okoliczności pandemii COVID-19 ale też ogólna sytuacja zmniejszenia tych wpływów. Zgodnie z decyzjami rządu, wprowadzane bowiem zostają ulgi dla podatników PIT, czego finansowe skutki ponoszą samorządy.

Samorządy z kolei zgodne są co do tego, że wprowadzanie ulg podatkowych stanowi kompetencje rządu, jednak w takich sytuacjach powinien on zapewnić samorządom odpowiednią rekompensatę.  

Propozycją przekazaną przez Renatę Ciurlik było to, by w ramach rekompensaty zwiększyć kwoty o odpowiedni wzrost stawek procentowych. Do propozycji odnieśli się przedstawiciele strony rządowej. Ich zdaniem jest to bardzo skomplikowana konstrukcja, a rekompensata w postaci wzrostu wskaźnika oznaczałaby płacenie większego podatku Janosikowego. Takie rozwiązanie zdaniem strony rządowej doprowadziłoby strukturę finansów samorządowych do ruiny.

Podczas spotkania podniesiono również kwestię coraz mniejszych wpływów z części oświatowej subwencji ogólnej, przy jednoczesnym zwiększaniu zadań związanych z obszarem edukacji.

Inną dyskutowaną sprawą były wpływy z podatku CIT. Zwrócono uwagę na problem nie wykazywania przez przedsiębiorstwa tzw. filii funkcjonujących w terenie. Co z kolei pociąga za sobą sytuację, w której większość podatku CIT wpływa do miejsca siedziby głównej przedsiębiorstwa.

Pt., 30 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska