Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Marek Tramś, Prezes ZPP pisze do Premiera Tuska w trosce o stan polskiego samorządu

Marek Tramś, Prezes ZPP pisze do Premiera Tuska w trosce o stan polskiego samorządu fotolia.pl

14 listopada Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś wystosował do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska list. W imieniu starostów i prezydentów miast na prawach powiatu Marek Tramś wyraził głębokie zaniepokojenie aktualną kondycją samorządu terytorialnego w Polsce. Na sytuację tę wpływają różne czynniki, z który dwa są najważniejsze.

Pierwszy z nich to polityka prowadzona przez resort finansów, polegająca na „łataniu dziur" w budżecie państwa poprzez przerzucanie zadań do wykonania przez samorząd terytorialny bez przekazania jakichkolwiek środków, a czasami nawet i zabraniem środków pierwotnie przewidzianych.

Drugi czynnik destrukcyjny, to według autora listu, traktowanie przez administrację rządową samorządów jako zła koniecznego. „Z przykrością to stwierdzamy Panie Premierze, ale nie jesteśmy traktowani jako partner w rozmowach z rządem, Problem sięga samych fundamentów konstytucyjnych funkcjonowania samorządu. Bowiem istotą samorządu jest samodzielna realizacja zadań publicznych” – napisał w liście Prezes Tramś.

List kończy się słowami: „Przepojeni głęboką troską o przyszłość naszego kraju, na progu kolejnej kadencji parlamentarnej apelujemy o podjęcie niezbędnych działań przywracających samorządowi terytorialnemu należną mu pozycję.”

Z pełną treścią listu można się zapoznać, pobierając na swój komputer załącznik, znajdujący się pod tą informacją.

Niedz., 20 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun