Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wolność mediów

Wolność mediów fotolia.pl

Przy Centrum Badań Zaawansowanych im. Roberta Schumana w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji  Komisja Europejska utworzyła Centrum ds. Pluralizmu i Wolności Mediów. Prawo do wolności wypowiedzi i informacji zostało ustanowione w art. 11 Karty Praw Podstawowych UE, który stanowi, że należy szanować wolność i pluralizm mediów. Jest to fundament każdego wolnego i demokratycznego społeczeństwa, jak również unijnych wartości dotyczących demokracji i społeczeństwa.

Nowa instytucja rozpocznie działalność w grudniu 2011 r pod kierownictwem prof. Pier Luigi Parcu. Zajmie się badaniami teoretycznymi i stosowanymi , działalnością edukacyjną i szkoleniową  oraz upowszechnianiem wyników. Centrum  skoncentruje się na tworzeniu nowych koncepcji umożliwiających rozwój różnorodnych i wolnych mediów oraz na podniesieniu jakości debaty nad pluralizmem mediów w Europie.
– Wolność wypowiedzi jest częściowo zależna od zróżnicowanych i wolnych mediów. Nowe centrum ma do odegrania ważną rolę w zakresie opracowania i testowania koncepcji związanych z pluralizmem i wolnością mediów, które mogą wzbogacić debatę publiczną i politykę – stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes ogłaszając utworzenie centrum.

Komisja Europejska cały czas podejmuje działania zmierzające do  większej ochrony zasad pluralizmu i wolności mediów w Europie. W październiku powołano grupę wysokiego szczebla pod przewodnictwem byłej prezydent Łotwy, prof. Vaira Vīķe-Freiberga. Zadaniem grupy jest  przedstawienie zaleceń dotyczących poszanowania, ochrony, wspierania i promowania wolności i pluralizmu mediów w Europie. Grupa podda analizie prawodawstwo państw członkowskich i kandydujących dotyczące mediów krajowych w celu określenia wspólnych kwestii lub problemów oraz zaproponuje możliwe rozwiązania służące ochronie wolności mediów. Aktualnie Komisja organizuję  grupy ds. przyszłości mediów.

Źródło: europe.eu

Czw., 10 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna