Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozpoczyna się walka o nowy unijny budżet na lata 2014-2020

Rozpoczyna się walka o nowy unijny budżet na lata 2014-2020 fotolia.pl

UE rozpoczyna rozmowy na temat następnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Czy w trakcie kryzysu uda się zrealizować ambitną strategię 2020? Czy może państwa Unii będą bardziej skoncentrowane na tym, jak wykorzystują unijne fundusze? Jak w tej nowej rzeczywistości finansować inne, tradycyjne polityki UE? Na te i inne pytania będziemy się starać odpowiedzieć w tym dossier poświęconym nowej perspektywie budżetowej.

Zanim rozpoczną się negocjacje w Radzie deputowani z Komisji ds. Wyzwań Politycznych PE (SURE) próbują określić stanowisko Parlamentu w sprawie przyszłego budżetu UE. Ich praca została podzielona na trzy etapy:

  • faza I - lipiec - grudzień 2010 - dyskusje na tematy techniczne i horyzontalne (np. o strategii Europa 2020, strukturze przyszłej perspektywy finansowej, jej długości czasowej i rozmiarze wydatków),
  • faza II - styczeń - marzec 2011 - dyskusja o priorytetach (takich jak rolnictwo, polityka spójności, energia, pomoc dla krajów rozwijających się, stosunki zewnętrzne),
  • faza III - kwiecień - czerwiec 2011 - negocjacje nad wspólnym stanowiskiem PE i głosowanie nad sprawozdaniem w tej kwestii na sesji plenarnej.

Perspektywa określa unijne wydatki na najbliższe siedem lat w rozbiciu na konkretne polityki UE. Negocjacjom towarzyszyć będą prace nad własnymi zasobami. Punktem wyjścia będzie dokument, który Komisja Europejska ma zaprezentować w czerwcu 2011 r. Rozmowy nad tymi przepisami mogą potrwać do 2012 r.

Co teraz?

Komisja SURE ma głosować nas sprawozdaniem 25 lub 26 maja. Do tej pory wpłynęło aż 1094 poprawek. Na 9 czerwca zaplanowano głosowanie nad sprawozdaniem na sesji plenarnej. Głosowanie ma się odbyć zanim Komisja Europejska zaprezentuje swoją propozycję nowej perspektywy finansowej.

Źródło: Parlament Europejski

Sob., 5 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka