Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Chrońmy niepylaka apollo – niecodzienne projekty

Chrońmy niepylaka apollo – niecodzienne projekty fotolia.pl

Przedsięwzięcia współfinansowane z pieniędzy europejskich to nie tylko nowe drogi, inwestycje w infrastrukturę użytku publicznego i projekty szkoleniowe. To także niezwykłe przedsięwzięcia, która pozwalają na ocalenie od zagłady wiele gatunków fauny i flory.

Na Dolnym Śląsku Fundacja Ekorozwoju z Wrocławia podjęła się uratowania przed wyginięciem motyla niepylaka apollo.  Jest to motyl z rodziny paziowatych, jeden z największych w Polsce motyli dziennych. Zasięg i liczebność populacji niepylaka apollo maleje w Polsce od co najmniej dwóch stuleci. Dzisiaj występuje on tylko w Pieninach i prawdopodobnie w Tatrach. Ostatnio prace reintrodukcyjne zainicjowane zostały na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, od roku 1994 prowadzone są w Górach Kruczych w Sudetach. Jest to gatunek skrajnie zagrożony, objęty ścisłą ochroną gatunkową.  W Polskiej czerwonej księdze zwierząt niepylak apollo ma status CR (Critically Endangered) - czyli gatunek skrajnie zagrożony, który bez ingerencji człowieka ma minimalne szanse na przetrwanie. Ustępuje w wyniku naturalnych i antropogenicznych zmian siedliskowych, gatunek ten zaliczany jest obecnie do najszybciej ginących gatunków motyli na naszym kontynencie.

Projekt „Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku”  finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach V Osi Priorytetowej, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007- 2013 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Na uratowanie przed zagładą motyla niepylaka apollo przeznaczono 2,8 mln zł.  W ramach projektu na terenie Arboretum Leśnego Nadleśnictwa Syców hodowany jest niepylaka apollo w warunkach kontrolowanych. Hodowla stanowi kontynuację prac rozpoczętych przez Jerzego Budzika i prof. Dariusza Tarnawskiego w 2005 r., kiedy to władze Pienińskiego Parku Narodowego przekazały 250 jaj niepylaka apollo. Hodowla ma na celu zabezpieczenie puli genetycznej oraz uzyskanie materiału biologicznego odpowiedniej jakości do prowadzenia prac reintrodukcyjnych i restytucyjnych. Kolejnym elementem jest zabezpieczenie bazy pokarmowej dla rozwijających się gąsienic niepylaka apollo poprzez uprawę, pielęgnację oraz ochronę stanowisk rozchodnika wielkiego – rośliny żywicielskiej.  Opisane zostanie 40 stanowisk na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego, na których w przyszłości prowadzona mogłaby być reintrodukcja niepylaka apollo. Prowadzone są także działania informacyjno-promocyjne: opracowanie i kolportaż ulotek, monografii gatunku, ogólnopolskiego programu ochrony niepylaka apollo, ustawienie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych  motylarni hodowlano-pokazowych, opracowanie przenośnej wystawy o niepylaku apollo.  Motylarnie mają pełnić funkcje zarówno hodowlaną (będą tu rozmnażane motyle), a jednocześnie edukacyjna i turystyczną (możliwe będzie poznawanie motyli w warunkach zbliżonych do naturalnych).  Projekt potrwa do 2013 roku.

Czw., 10 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna