Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poznaliśmy wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego Polsce

Poznaliśmy wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego Polsce fotolia.pl

Prawie 2800 gmin, miast i powiatów zostało przebadanych przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, by finalnie móc wyłonić zwycięzców Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego Polsce za 2019 rok. Oto jego wyniki.

Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego Polsce to odpowiedź na potrzebę znalezienia uniwersalnych narzędzi, którymi można badać kondycję finansową gmin czy powiatów. Potrzebę taką od lat artykułowali przedstawiciele samorządów, urzędów centralnych oraz ekonomiści.

To trzecia edycja Rankingu. W obecnym badaniu wykorzystano te same kryteria oceny, które pojawiły się w ubiegłorocznym dokumencie. To celowe działanie, efekt konsultacji z przedstawicielami samorządów. Środowisko widzi bowiem potrzebę stworzenia narzędzia, które umożliwi porównywanie wyników osiąganych przez poszczególne podmioty w dłuższym przedziale czasu, na podstawie powszechnie akceptowalnych wskaźników.

Zespół badawczy korzystał z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych, według stanu na koniec 2019 r. Jednostki samorządu terytorialnego podzielono na pięć kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu, powiaty ziemskie.

Wyniki rankingu przedstawiają się następująco:

Dobra (woj. zachodniopomorskie) to lider wśród 1546 gmin wiejskich, a Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie) - w kategorii 629 gmin miejsko-wiejskich. Spośród 235 gmin miejskich najlepsze wyniki uzyskał Józefów (woj. mazowieckie), a Tychy - wśród 66 miast na prawach powiatu. W grupie 314 powiatów ziemskich liderem znalazł się Powiat Wrocławski (woj. dolnośląskie).

Zwycięzcy Rankingu zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.

Śr., 24 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska