Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zostaw samochód w garażu

Zostaw samochód w garażu fotolia.pl

Od 16 września trwa Europejski Tydzień Mobilności. W najbliższych dniach w wielu miastach i miasteczkach europejskich odbędą się imprezy propagujące  mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. W tym roku hasłem przewodnim jest mobilność alternatywna. Podejmowane inicjatywy propagują  formy transportu, które stanowią  ekologiczne opcje dla prywatnych samochodów. Celem Europejskiego Tygodnia Mobilności 2011 jest zachęcenie Europejczyków zamieszkujących na obszarach miejskich do korzystania ze środków transportu emitujących niewielkie ilości dwutlenku węgla – transportu zbiorowego czy roweru. 

Już po raz dziesiąty władze lokalne promują zrównoważone oraz napędzane siłą ludzkich mięśni rodzaje transportu.  Od czasu powstania inicjatywy w 2002 r. liczba miast uczestniczących w Tygodniu Mobilności stale rośnie.  W zeszłym roku w  Tygodniu Mobilności zorganizowanym pod hasłem „Podróżuj mądrzej, żyj lepiej”, udział wzięła ponad 2200 jednostek władz lokalnych.

Miasta i miasteczka biorące udział w Europejskim Tygodniu Mobilności mogą wziąć udział w konkursie. Zwycięzcami zostają miejscowości,  w których przeprowadzono najbardziej nowatorskie kampanie dotyczące  hasła przewodniego, a także wdrożono  na stałe ciekawe rozwiązania. W 2010 roku triumfatorem była Almada w Portugalii, a kolejne miejsca zajęły Murcia w Hiszpanii i Ryga na Łotwie.

W portugalskim mieście  przyjęto szereg stałych rozwiązań.  Udoskonalono  infrastrukturę drogową dla pieszych i rowerzystów. Utworzono także kilka parkingów dla rowerów oraz stacji ładowania motocykli i samochodów elektrycznych. By uczcić dziesiąte urodziny Europejskiego Tygodnia Mobilności, władze samorządowe Almady, wraz z lokalną agencją ds. energii, zorganizowały  tydzień działań na rzecz zdrowia i transportu zorganizowanego z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju. Kulminacyjnym punktem tygodnia było wyznaczone na dzień 18 września jednodniowe Święto Mobilności. W ramach tej imprezy odbywały się targi uliczne, pokazy pojazdów elektrycznych, targi rowerowe, koncerty, zajęcia sportowe, występy taneczne i uliczne, wyścigi rowerowe, warsztaty, seanse filmowe, wystawy oraz pokazy uliczne i pokazy sztuki.
W tym rokuaż 90 polskich miast organizuje imprezy związane z Europejskim Tygodniem Mobilności. Ich lista  oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.mobilityweek.eu.

Czw., 15 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna