W grudniu 2008 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej powstało Partnerstwo Wschodnie. Projekt ten skierowany jest do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdowy oraz Ukrainy. Partnerstwo Wschodnie ma za zadanie przyczynić się do zbliżenia państw Europy Wschodniej i państw Kaukazu Południowego z Unią Europejską. Ma wspomóc integrację tych państw i ich społeczeństw z Unią Europejską. Celem partnerstwa jest propagowanie demokracji i dobrego sprawowania władzy, zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego i wzmocnienie ochrony środowiska naturalnego, zachęcanie do kontaktów międzyludzkich oraz wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego. Pierwszy szczyt Partnerstwa Wschodniego odbył się 7 maja 2009 roku w Pradze.
Komitet Regionów dąży do zwiększenia wpływu władz lokalnych i regionalnych na kwestie dotyczące Partnerstwa Wschodniego. Z jego inicjatywy powstała Konferencja Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP). To nowa platforma wymiany doświadczeń i dialogu. W jej pracach uczestniczy 36 przedstawicieli samorządu z UE, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Inauguracja działalności odbyła się w na spotkaniu w Poznaniu 8 września br. Celem CORLEAP jest umożliwienie władzom lokalnym i regionalnym udziału we wdrażaniu Partnerstwa Wschodniego UE, intensyfikacja współpracy między władzami lokalnymi i regionalnymi z UE i państw Partnerstwa Wschodniego oraz zachęcanie do przeprowadzania reform wewnętrznych i budowania potencjału na szczeblu lokalnym i regionalnych zrzeszonych krajów. Zespół CORLEAP tworzą politycy lokalni i regionalni: 18 z krajów Partnerstwa Wschodniego i 18 z Komitetu Regionów. Celem jest zrównoważona reprezentacja polityczna oraz geograficzna. Każdy kraj uczestniczący w Partnerstwie Wschodnim dysponuje trzema mandatami. Mandaty UE rozdziela się – zgodnie z politycznym składem Komitetu Regionów – pomiędzy cztery grupy polityczne KR-u: Europejską Partię Ludową (PPE), Partię Europejskich Socjalistów (PSE), Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) oraz Przymierze Europejskie (EA). Polskę reprezentują: Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, Burmistrz Starych Bogaczowic, Leszek Świętalski, Burmistrz Oleśnicy, Jan Bronś.
Konferencje CORLEAP-u będą odbywać się rokrocznie. Regularne spotkania pozwolą na wymianę doświadczeń, realizację wspólnych przedsięwzięć, a także współpracę pomiędzy regionami i miastami z UE oraz z krajów Partnerstwa Wschodniego. Zaangażowanie władz szczebla lokalnego i regionalnego w realizację Partnerstwa Wschodniego pozwoli na zrównoważone wzmocnienie samorządów w krajach partnerskich.