Związek Powiatów Polskich wystosował wniosek do Współprzewodniczących Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego domagają się w nim zmiany kryteriów propozycji podziału 0,6% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w ten sposób, by dopuścid uzyskiwanie środków z tej rezerwy przez jednostki, które na bieżące cele oświatowe w roku poprzedzającym wydatkowały co najmniej 99,5% środków części oświatowej subwencji ogólnej.
Uzasadniając swój apel Związek informuje, że "obowiązujące obecnie kryterium dostępu do środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej wymaga wydatkowania w poprzednim roku budżetowym na bieżące cele oświatowe całości uzyskanej części oświatowej subwencji ogólnej (dalej – subwencji oświatowej).
Dyskusja nad zasadnością takiego warunku toczyła się już wielokrotnie, jako że „karze" on te jednostki, które zarządzają oświatą w sposób efektywny uzyskując oszczędności w stosunku do otrzymanej subwencji oświatowej – i to nawet wówczas, gdy tak wygospodarowane środki przeznaczane są na inwestycje w oświacie".
Dodając przy tym: "Ponieważ, propozycje gruntownej zmiany przywołanego kryterium nie spotykały się do tej pory z uznaniem innych, nie podnosimy ich obecnie.
Za konieczne uznajemy natomiast wprowadzenie niewielkiej (0,5%) tolerancji w zakresie wydatkowania subwencji oświatowej.
Praktyka wykazała bowiem, że w jednostkach, które zaplanowały wydatki oświatowe na poziomie subwencji oświatowej zdarzają się, z losowych przyczyn, niewykonania planu.
Odnotowaliśmy sytuacje, kiedy np. w 2010 roku, z powodu niewykorzystania kilku tysięcy złotych (a nawet kilkuset złotych!) samorządy pozbawiane są możliwości korzystania z rezerwy subwencji.
Z tego powodu, wnosimy o dokonanie proponowanej korekty tegorocznych zasad dostępu do środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej".