- Powołanie Forum jest odpowiedzią na wyzwania wynikające z ewolucji polityki rozwoju w Polsce - przechodzenia od tradycyjnego, sektorowego myślenia o rozwoju do podejścia zintegrowanego. To także krok w kierunku realizacji założeń przyjętej w ubiegłym roku Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Waldemar Sługocki na inauguracyjnym posiedzeniu Krajowego Forum Terytorialnego, które odbyło się 20 lipca 2011 r. Warszawie.
Krajowe Forum Terytorialne zostało powołane zarządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z 21 marca 2011 r. Stanowi ono pierwszą zinstytucjonalizowaną platformę debaty strategicznej na tematy związane z szeroko rozumianym zarządzaniem rozwojem kraju.
Pierwsza część spotkania inauguracyjnego Forum poświęcona została prezentacji założeń i sposobu pracy tego gremium. - Dyskusja w ramach KFT dotyczyć będzie najistotniejszych kwestii z zakresu prowadzenia polityki rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru terytorialnego Włączenie wymiaru terytorialnego w główny nurt planowania i realizacji działań rozwojowych jest jednym z filarów nowego, zintegrowanego podejścia do zarządzania rozwojem kraju i jego regionów - podkreślił wiceminister Sługocki.
Podczas spotkania odbyła się debata na temat strategicznych wyzwań rozwojowych Polski. W wystąpieniu zatytułowanym "Kondycja samorządu terytorialnego wobec strategicznych wyzwań rozwojowych" prof. Jerzy Regulski stwierdził, że społeczeństwo lokalne musi „móc”, „umieć” i „chcieć” podejmować decyzje dotyczące własnego rozwoju. Dlatego należy zapewnić samorządom jak największy udział w procesie decyzyjnym na stopniu centralnym oraz odpowiednie do zadań środki finansowe. Współczesnymi wyzwaniami dla społeczności lokalnej jest zwiększenie stopnia zaufania obywateli do władzy oraz usprawnienie komunikacji społecznej.
O cechach zintegrowanego podejścia mówił dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej MRR Piotr Żuber. Należą do nich m.in. łączenie aspektów gospodarczych, społecznych i terytorialnych. Niezbędne jest również odejście od myślenia o jednostkach administracyjnych na rzecz jednostek funkcjonalnych oraz komplementarność prowadzonych działań rozwojowych. Dyrektor podkreślił, że rosnące znaczenie kluczowego dla polityki regionalnej wymiaru terytorialnego jest zauważalne w debacie europejskiej. Wymiar terytorialny został zaznaczony w Traktacie Lizbońskim, strategii Europa 2020 oraz Agendzie Terytorialnej UE. Zgodnie ze słowami dyrektora Żubera "Polityka rozwoju musi uwzględniać specyfikę potencjału regionalnego i być efektywna. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej wymiar terytorialny. Te elementy są kluczowe w prowadzeniu skutecznej polityki rozwoju w oparciu o zintegrowane podejście."
Na podstawie dyskusji zostanie przygotowany plan pracy Krajowego Forum Terytorialnego na najbliższe miesiące. - Wielość i złożoność wyzwań, jakie niesie zintegrowane podejście, szczególnie w przededniu tworzenia planów i systemów umożliwiających efektywne wykorzystanie środków z polityki spójności w nowej perspektywie finansowej, sprawiają, że oczekiwania wobec tego gremium są ogromne. Jesteśmy nie tylko świadkami, ale kluczowymi autorami i aktorami gruntownych przemian w systemie zarządzania rozwojem kraju. Z pewnością długo nie zabraknie tematów do dyskusji. Utworzenie pierwszej, zinstytucjonalizowanej, ale nie nadmiernie sformalizowanej struktury, jaką jest Krajowe Forum Terytorialne, daje szansę na poprawę jakości debaty strategicznej, której efekty znajdą zastosowanie w konkretnych rozwiązaniach - podsumował minister Sługocki.
źródło: mrr.gov.pl