Mimo okresu urlopowego Konwenty Powiatów pracują na rzecz obrony interesów wspólnot lokalnych. Na początku lipca Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego wypracował i podjął stanowisko w sprawie reorganizacji wymiaru sprawiedliwości. Opowiada się w nim przeciwko zapowiadanym przez Prokuraturę Generalną zmianom w organizacji wymiaru sprawiedliwości, wynikiem których będzie łączenie małych prokuratur i likwidacja najmniejszych.
Jak czytamy w stanowisku „Likwidacja prokuratur rejonowych spowoduje wiele utrudnień dla mieszkańców, urzędów i firm ograniczając dostęp do wymiaru sprawiedliwości”. Według starostów wielkopolskich likwidacja prokuratur rejonowych w małych miejscowościach stanowi jawne naruszenie celów reformy administracyjnej z 1998 r., w wyniku której powstały powiaty jako centra regionalnej integracji samorządowej. Zgodnie ze stanowiskiem, wyprowadzenie prokuratur rejonowych z miast będących siedzibami powiatów osłabia i degraduje powiat.
Utrudni to także współpracę prokuratury z komendami powiatowymi policji i sądami rejonowymi oraz znacznie podniesione zostaną koszty prowadzonych postępowań, tj. koszty dojazdów prokuratorów czy też zwrot kosztów dla świadków.
Biorąc pod uwagę te i inne argumenty Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego opowiedział się za utrzymaniem prokuratur rejonowych i ich właściwości w niezmienionym stanie.
Z kolei Konwent Starostów Województwa Lubuskiego zajął stanowisko w sprawie propozycji Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie objęcia podsektora samorządowego procedurą ograniczania deficytu sektora finansów publicznych. Zgodnie z tym stanowiskiem, zapis punktu III podpunkt d propozycji jest niekorzystny dla powiatów, które dokonały przekształceń lub likwidacji szpitali w latach 2000 – 2010, przejęły zadłużenie i do tej pory je spłacają.
W stanowisku, które zostało skierowane do Współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Jacka Majchrowskiego, starostowie lubuscy domagają się uwzględnienia w propozycji strony samorządowej także tych powiatów, „które z niemałym trudem, płacąc wysokie koszty finansowe i polityczne dokonały przekształceń lub likwidacji swoich szpitali w latach wcześniejszych.”