Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwenty Powiatów nie mają wakacji

Konwenty Powiatów nie mają wakacji fotolia.pl

Mimo okresu urlopowego Konwenty Powiatów pracują na rzecz obrony interesów wspólnot lokalnych. Na początku lipca Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego wypracował i podjął stanowisko w sprawie reorganizacji wymiaru sprawiedliwości. Opowiada się w nim przeciwko zapowiadanym przez Prokuraturę Generalną zmianom w organizacji wymiaru sprawiedliwości, wynikiem których będzie łączenie małych prokuratur i likwidacja najmniejszych.

Jak czytamy w stanowisku „Likwidacja prokuratur rejonowych spowoduje wiele utrudnień dla mieszkańców, urzędów i firm ograniczając dostęp do wymiaru sprawiedliwości”. Według starostów wielkopolskich likwidacja prokuratur rejonowych w małych miejscowościach stanowi jawne naruszenie celów reformy administracyjnej z 1998 r., w wyniku której powstały powiaty jako centra regionalnej integracji samorządowej. Zgodnie ze stanowiskiem, wyprowadzenie prokuratur rejonowych z miast będących siedzibami powiatów osłabia i degraduje powiat.
Utrudni to także współpracę prokuratury z komendami powiatowymi policji i sądami rejonowymi oraz znacznie podniesione zostaną koszty prowadzonych postępowań, tj. koszty dojazdów prokuratorów czy też zwrot kosztów dla świadków.

Biorąc pod uwagę te i inne argumenty Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego opowiedział się za utrzymaniem prokuratur rejonowych i ich właściwości w niezmienionym stanie.

Z kolei Konwent Starostów Województwa Lubuskiego zajął stanowisko w sprawie propozycji Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie objęcia podsektora samorządowego procedurą ograniczania deficytu sektora finansów publicznych. Zgodnie z tym stanowiskiem, zapis punktu III podpunkt d propozycji jest niekorzystny dla powiatów, które dokonały przekształceń lub likwidacji szpitali w latach 2000 – 2010, przejęły zadłużenie i do tej pory je spłacają.

W stanowisku, które zostało skierowane do Współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Jacka Majchrowskiego, starostowie lubuscy domagają się uwzględnienia w propozycji strony samorządowej także tych powiatów, „które z niemałym trudem, płacąc wysokie koszty finansowe i polityczne dokonały przekształceń lub likwidacji swoich szpitali w latach wcześniejszych.”

Sob., 23 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun