Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzmocnienie rozwoju regionalnych i lokalnych samorządów. 600 mln na polski gazociąg

Wzmocnienie rozwoju regionalnych i lokalnych samorządów. 600 mln na polski gazociąg fotolia.pl

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił kredytu w wysokości 600 mln zł na sfinansowanie budowy dwóch odcinków sieci przesyłowej gazu ziemnego w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Umowę z bankiem podpisał Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Inwestycja obejmuje budowę dwóch odcinków gazociągów wysokociśnieniowych o łącznej długości 441 km, ze Szczecina do Gdańska i z Rembelszczyzny do Gustorzyna, wraz z instalacją stacji kompresorowych i wykonaniem związanych z tym prac. Nowa sieć rozszerzyć dostawy gazu na te regiony, które dotychczas miały do niego ograniczony dostęp, zwłaszcza w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Gazociągi Rembelszczyzna-Gustorzyn oraz  Szczecin-Gdańsk są dofinansowywane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

GAZ-SYSTEM S.A. jest odpowiedzialny za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Do 2014 r. wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych.  Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Włocławek – Gdynia, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku. Rozbudowa sieci gazociągów w Polsce może stanowić ważny element gazowego Korytarza Północ – Południe, łączącego terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG za pomocą wewnętrznej infrastruktury przesyłowej krajów Europy Środkowej.

Wiele z realizowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. projektów strategicznych uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na łączną kwotę ok. 1,7 mld złotych. Spółka jest beneficjentem następujących programów unijnych: EEPR (European Energy Programme for Recovery), TEN-E (Trans-European Networks – Energy), Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość programu inwestycyjnego do 2014 roku szacowana jest na 8 mld złotych.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej udzielającym kredytów długoterminowych. Jego głównym zadaniem jest wspieranie integracji, zrównoważonego rozwoju oraz spójności ekonomicznej i społecznej w krajach członkowskich UE. EIB pozyskuje znaczne środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na korzystnych warunkach w celu sfinansowania projektów zgodnych z celami polityki UE. Jest największym kredytodawcą ponadnarodowym z niezmiennym ratingiem AAA, osiągniętym dzięki silnemu wsparciu akcjonariuszy, solidnej bazie kapitałowej, aktywom najwyższej jakości, konserwatywnemu podejściu do zarządzania ryzykiem oraz rozsądnej strategii finansowania.

Na podstawie: www.gaz-system.pl

Niedz., 17 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna