Od 9 czerwca wiele spraw administracyjnych będzie można załatwić przez Internet. MSWiA uruchomiło usługę bezpłatnego Profilu Zaufanego na ePUAP, co pozwoli na kontakt z urzędami bez wychodzenia z domu.
Profil Zaufany ePUAP to bezpłatny podpis elektroniczny, dzięki któremu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną. System zidentyfikuje osobę, która ten podpis wykorzystuje. Podpis będzie ważny przez okres 3 lat, po tym okresie będzie możliwość elektronicznego uaktualnienia. Cały proces będzie odbywać się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Aktualnie za pomocą systemu można m.in. złożyć wniosek o tzw. becikowe, dopisanie do list wyborców, odpisy z ksiąg stanu cywilnego, wpis do ewidencji działalności gospodarczej, przyznanie dodatku mieszkaniowego, przyznanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, nadanie numeru porządkowego nieruchomości, wniosek o stypendium szkolne, dofinansowanie zakupu podręczników, wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych czy wtórnika prawa jazdy. Zakres spraw urzędowych, możliwych do załatwienia drogą elektroniczną będzie systematycznie poszerzany. Profil
Zaufany ePUAP jest dostępny dla wszystkich osób, które założą konto na portalu ePUAP - www.epuap.gov.pl. Po założeniu konta, należy wysłać wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego. Przy wysyłaniu wniosku o potwierdzenie profilu wymagane jest podanie adresu poczty email. Na wskazany adres będą dostarczane kody autoryzacyjne, takie z jakich korzysta się w bankowości elektronicznej. Następnym krokiem jest osobiste uwierzytelnienie profilu w jednym z urzędów. W wybranej placówce, urzędnik zweryfikuje dane osobowe wprowadzone do systemu i przedłożone osobiście. Po pozytywnej weryfikacji danych konto założone na portalu ePUAP zyskuje status Profilu Zaufanego. Obywatel jest informowany o założeniu Profilu Zaufanego także drogą elektroniczną, na podany wcześniej adres poczty email. Dane osobowe można potwierdzić w punktach zlokalizowanych w urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także w tych urzędach gmin, które zdecydują się na ich prowadzenie. Obecnie takich punktów jest 564, w tym m.in.: 399 urzędów skarbowych, 16 urzędów wojewódzkich i 18 ich delegatur oraz 127 konsulatów i 4 oddziały ZUS.