Sformułowanie sugerujące występowanie określonych w ulotce przejawów nieuczciwości w zachowaniu urzędników samorządowych Powiatu, może naruszać renomę i dobre imię samego Powiatu, który działa przecież poprzez pracowników Starostwa Powiatowego – rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 kwietnia 2016 roku (sygn. akt: V CSK 486/15).
SN uznał, że naruszenie dóbr osobistych Powiatu nie musi dotyczyć wszystkich mieszkańców tej wspólnoty. Może odnosić się tylko do urzędników danej jednostki samorządu terytorialnego, a więc tylko do jej urzędników samorządowych.
Sformułowanie o „ukróceniu” określonych w niej zachowań w postaci korupcji i nadużyć w urzędach i jednostkach organizacyjnych Starostwa Powiatowego sugeruje bez wątpienia występowanie dotychczas takich zachowań, ponieważ ukrócać można coś realnie występującego.
SN wskazał, że jeśli określone sformułowanie zawiera krytyczną ocenę działań organów osoby prawnej, a przecież osoba prawna działa przez swoje organy,to w konsekwencji zarzuty kierowane wobec osób wchodzących w skład tych organów są zarzutami kierowanymi pod adresem samej osoby prawnej i godzą w jej dobre imię. Wskazano również, że istotą osoby prawnej jest to, że jest ona odrębnym podmiotem prawa, a zatem naruszenie dobra osobistego jej urzędników dotyka całości substratu osobowego osoby prawnej, a nie tylko niektórych, wchodzących w jej skład osób fizycznych. Jak zauważyli orzekający sędziowie, dobre imię osoby prawnej jest łączone z opinią jaką mają o niej inne osoby trzecieze względu na zakres jej działalności. Naruszeniem zatem jej dobrego imienia sąsformułowania, które obiektywnie oceniając przypisują, choćby pośrednio, osobieprawnej niewłaściwe zachowana mogące spowodować utratę do niej zaufaniapotrzebnego do jej prawidłowego funkcjonowania w zakresie wykonywaniaustawowo powierzonych zadań
Granice swobody wypowiedzi w kampanii wyborczej
Co istotne, Sąd rozstrzygnął, że wypowiedzi prezentowane w ramach kampanii wyborczej należy oceniać równie surowo. Prowadzenie kampanii wyborczej nie usprawiedliwia formułowania krzywdzących sugestii czy ocen, i to nawet w razie istnienia sporu pomiędzy podmiotem wypowiadającym się, a wymienianym przez niego.
SN zwrócił uwagę, że bezprawność wypowiedzi prezentowanych w czasie kampanii wyborczej, a godzących w dobra osobiste innych osób publicznych, wyłącza jedynie rzetelne prezentowanie takich wypowiedzi, którymi nie są jednoznacznie negatywne sugestie zachowań nieudokumentowanych.
Źródło: http://www.sn.pl