Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Archiwizowanie dokumentów a informacja publiczna

Archiwizowanie dokumentów a informacja publiczna fotolia.pl

Naczelny Sąd Administracyjny zajął stanowisko w sprawie rażącego naruszenia prawa związanego z nieudzieleniem żądanej informacji publicznej w terminie wskazanym w ustawie o dostępie do informacji publicznej. NSA wskazał, że  jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie określonym przepisem ustawy, podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku (wyrok z dnia 21 kwietnia 2016 roku wydany w sprawie o sygn. akt: I OSK 481/16).

 

W niniejszej sprawie, mimo upływu ustawowego terminu, organ nie załatwił wniosku w całości w formie określonej w ustawie o dostępie do informacji publicznej, a zatem w chwili wniesienia skargi do sądu administracyjnego pozostawał w bezczynności. Bezczynność organu w niniejszej sprawie nie miała żadnego usprawiedliwienia w okolicznościach zewnętrznych, na które organ nie miał wpływu.

NSA zaznaczył, że nie zwalnia organu z kwalifikowanej odpowiedzialności za nieterminowe załatwienie sprawy przekonanie, że nie posiada on określonych dokumentów, które powinien posiadać i jak się okazało na dalszym etapie postępowania posiadał. Odpowiedzialność za sposób organizacji przechowywania dokumentów, w tym dokumentów archiwalnych, obciąża podmiot publiczny. Oznacza to, że nie może on skutecznie powoływać się na trudności w odszukaniu informacji, wynikające z przyczyn od niego zależnych.

Źródło: CBOSA

Sob., 9 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka