Władze samorządowe województw małopolskiego i śląskiego podpisały pierwszą w Polsce umowę o strategii współpracy dwóch regionów. Strategia ma być gotowa i przyjęta przez sejmiki obu województw już w przyszłym roku.
Jak informuje portal Związku Województw, jednym z obszarów, na który Małopolska i Śląskie postawią w przyszłości i w którym będą najściślej ze sobą współpracować, jest rozwój kapitału intelektualnego, nauki i badań. Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału obu regionów, tak by podnieść poziom konkurencyjności wobec innych metropolii w Polsce i w Europie. Na liście priorytetów współpracy znalazły się też transport, ochrona środowiska i turystyka. Uregulowane ma też być zagospodarowanie dorzecza Wisły, by skuteczniej chronić mieszkańców obu regionów przez powodziami.
Małopolska i Śląskie jako graniczące ze sobą regiony mają ze sobą wiele wspólnego. Więzy społeczne i powiązania gospodarcze, a także duży potencjał rozwojowy powodują, że w przyszłości będą jednym z najważniejszych makroregionów w Polsce. Eksperci są zgodni, że do 2030 roku działalność ekonomiczna w Europie skupi się na obszarze między Londynem, Paryżem, Mediolanem, Monachium i Hamburgiem. Polskie połączenie z tymi europejskimi centrami gospodarczym stanowić będą dwa główne korytarze "wysokiej aktywności". Jednym z nich będzie korytarz Warszawa - Poznań - Łódź, drugim ma być korytarz wiodący przez Wrocław - Aglomerację Górnośląską - Kraków. Według najnowszego raportu "Polska 2030" pozycja polskich metropolii będzie zależeć od ich wzajemnej współpracy, w tym m.in. samorządów, instytucji naukowych oraz przedsiębiorców.
Więcej tutaj