Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Profesjonalna obsługa rady (6). Podejmowanie uchwał (I)

Profesjonalna obsługa rady (6). Podejmowanie uchwał (I) fotolia.pl

Formą podejmowania rozstrzygnięć przez radę powiatu jest uchwała, niezależnie od tego jak została nazwana. W praktyce możemy się spotkać z rozmaitym nazewnictwem uchwał np. stanowisko, skarga. W myśl art. 13 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym są to uchwały. Ażeby pozostać w pełnej zgodzie z literą prawa i zapisami ustawy o samorządzie powiatowym, w protokołach należy zatem posługiwać się nazwami ustawowymi, jednakże tytułowanie rozstrzygnięcia „stanowiskiem” nie wpłynie w żaden sposób na ważność tejże uchwały.

Zgodnie z przywołanym wyżej art. 13 ustawy o samorządzie powiatowym, uchwały rady i zarządu powiatu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady (zarządu), w głosowaniu jawnym, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Przepis ten gwarantuje obiektywna kryteria oceny głosów, definiuje uniwersalne warunki podejmowania uchwał.

Nie zmienia to faktu, że szczegółowe zasady i tryb podejmowania uchwał przez radę winny być uregulowane w statucie powiatu. Rada powiatu nie może tych reguł określać w innej, odrębnej uchwale. Wprowadzanie odmiennych regulacji od zawartych w art. 13 u.s.p. uchwałami rady (zwłaszcza w jej statucie) traktowane jest jako rażące naruszenie prawa (w tym norm konstytucyjnych), skutkujące nieważnością uchwały (rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lipca 2009 roku).

Jednocześnie należy pamiętać, że statut powiatu nie może wprowadzać odmiennych zasad podejmowania uchwał. Wszelkie odstępstwa od określonych w art. 13 ust. 1 u.s.p. zasad dotyczących głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez organy powiatu mogą być wprowadzone wyłącznie mocą przepisów ustawowych. Za pozbawione podstaw prawnych uznać należy ustanowienie innych zasad głosowania w akcie prawa miejscowego (rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 8 lutego 2012 roku). Zakaz wprowadzania odmiennych reguł dotyczy tych wszystkich zasad, które zostały wskazane przez ustawodawcę, a zatem nieważne są postanowienia wprowadzające zasadę tajności podejmowania uchwał tam, gdzie ustawa nie nakazuje tajności, zmiany kworum (w braku zgodności z ustawą) itp. Postanowienia przepisu art. 13 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym nie uprawniają rady powiatu do uregulowania w statucie, odmiennie niż w ustawie, zasad głosowania (rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego z dnia 31 stycznia 2008 roku). 

Niedz., 29 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka