Maleńkie państwo śródlądowe stanowiące enklawę na obszarze Włoch, które uznaje się za najstarszą istniejącą republikę świata.
Wybierając się nad Morze Adriatyckie w okolice włoskiego Rimini, znajdziemy się o krok od San Marino. To najstarsze (powstało w 301 r.) i jedno z najmniejszych (60,5 km kw. powierzchni) państw Europy.
Pierwsza struktura rządu powstała w średniowieczu i była złożona z samorządowego zgromadzenia zwanego Arengo, które składało się z głowy każdej rodziny. Struktura terytorialna San Marino jest uwarunkowana niewielkimi rozmiarami tego państwa.
Małe terytorium stwarza przecież zupełnie inną, niż w dużych państwach perspektywę relacji między organami władzy centralnej a władzami lokalnymi. Jednostką podziału terytorialnego San Marino jest zamek. San Marino ma ich dziewięć: San Marino, Borgo Maggiore, Serravalle, Acquaviva, Chiesanuova, Domagnano, Faetano, Fiorentino, Montegiardino.
Każdy zamek ma własne insygnia: herb, flagę, chorągwie i pieczęć. Organem władzy lokalnej na jego terenie jest rada zamkowa, której przewodniczy kapitan zamku. Liczebność rad zamkowych jest zależna od ilości mieszkańców danego zamku. Rada składa się z 9 członków, jeśli na terenie danego zamku mieszka więcej niż 2 tys. osób. W zamkach, które liczą mniej mieszkańców, do rady wchodzi 7 członków.
Rady zamkowe są wybierane w wyborach bezpośrednich przez wszystkich pełnoletnich obywateli, zameldowanych na terenie danego zamku. Listy wyborcze przedstawiają kandydaci do funkcji kapitana zamku. Wyborcy, oddają głos, wybierają kandydata na kapitana, a ponadto mogą wyrazić swoje poparcie dwóm kolejnym osobom ubiegającym się o miejsce w radzie zamkowej.
Obrady rad zamku zwołują kapitanowie zamków, którzy przewodniczą ich posiedzeniom. Te ostatnie odbywają się co najmniej raz w miesiącu oraz na każde uzasadnienie żądane jednej trzeciej członków rady. Dopuszczalne są również posiedzenia nadzwyczajne.
Kompetencje rad zamkowych mają charakter uchwałodawczy, kontrolny, konsultacyjny i administracyjny. W efekcie rady mogą przekładać kapitanom regentom projekt ustawy. Ponadto, mają prawo występowania z wnioskiem o rozpisanie referendum. Mogą także składać interpelacje, prośby i propozycje do Kongresu Państwa. Mają także prawo nawiązywania bezpośrednich stosunków z odpowiednimi strukturami administracyjnymi innych państw. W ramach rocznego budżetu rady mogą podejmować autonomiczne decyzje w sprawach społecznych i humanitarnych. Decydują o finansowaniu inicjatyw kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych oraz zapewniają ochronę dziedzictwa artystycznego, architektonicznego i archeologicznego państwa. Do ich zadań należy także planowanie i prowadzenie robót publicznych. Rady mogą również podejmować inicjatywy z zakresu ochrony środowiska. Określają też zasady prowadzenia działalności handlowej na swoim terenie zamków. Mogą występować do Kolegium Gwarancyjnego o zbadanie konstytucyjności ustaw lub innych aktów prawnych.
Źródło: Wikipedia, scenotacja.comicgenesis.com