Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd terytorialny na świecie (8). San Marino

Samorząd terytorialny na świecie (8). San Marino fotolia.pl

Maleńkie państwo śródlądowe stanowiące enklawę na obszarze Włoch, które uznaje się za najstarszą istniejącą republikę świata.

Wybierając się nad Morze Adriatyckie w okolice włoskiego Rimini, znajdziemy się o krok od San Marino. To najstarsze (powstało w 301 r.) i jedno z najmniejszych (60,5 km kw. powierzchni) państw Europy.

Pierwsza struktura rządu powstała w średniowieczu i była złożona z samorządowego zgromadzenia zwanego Arengo, które składało się z głowy każdej rodziny. Struktura terytorialna San Marino jest uwarunkowana niewielkimi rozmiarami tego państwa.

Małe terytorium stwarza przecież zupełnie inną, niż w dużych państwach perspektywę relacji między organami władzy centralnej a władzami lokalnymi. Jednostką podziału terytorialnego San Marino jest zamek. San Marino ma ich dziewięć: San Marino, Borgo Maggiore, Serravalle, Acquaviva, Chiesanuova, Domagnano, Faetano, Fiorentino, Montegiardino.

Każdy zamek ma własne insygnia: herb, flagę, chorągwie i pieczęć. Organem władzy lokalnej na jego terenie jest rada zamkowa, której przewodniczy kapitan zamku. Liczebność rad zamkowych jest zależna od ilości mieszkańców danego zamku. Rada składa się z 9 członków, jeśli na terenie danego zamku mieszka więcej niż 2 tys. osób. W zamkach, które liczą mniej mieszkańców, do rady wchodzi 7 członków.

Rady zamkowe są wybierane w wyborach bezpośrednich przez wszystkich pełnoletnich obywateli, zameldowanych na terenie danego zamku. Listy wyborcze przedstawiają kandydaci do funkcji kapitana zamku. Wyborcy, oddają głos, wybierają kandydata na kapitana, a ponadto mogą wyrazić swoje poparcie dwóm kolejnym osobom ubiegającym się o miejsce w radzie zamkowej.

Obrady rad zamku zwołują kapitanowie zamków, którzy przewodniczą ich posiedzeniom. Te ostatnie odbywają się co najmniej raz w miesiącu oraz na każde uzasadnienie żądane jednej trzeciej członków rady. Dopuszczalne są również posiedzenia nadzwyczajne.

Kompetencje rad zamkowych mają charakter uchwałodawczy, kontrolny, konsultacyjny i administracyjny. W efekcie rady mogą przekładać kapitanom regentom projekt ustawy. Ponadto, mają prawo występowania z wnioskiem o rozpisanie referendum. Mogą także składać interpelacje, prośby i propozycje do Kongresu Państwa. Mają także prawo nawiązywania bezpośrednich stosunków z odpowiednimi strukturami administracyjnymi innych państw. W ramach rocznego budżetu rady mogą podejmować autonomiczne decyzje w sprawach społecznych i humanitarnych. Decydują o finansowaniu inicjatyw kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych oraz zapewniają ochronę dziedzictwa artystycznego, architektonicznego i archeologicznego państwa. Do ich zadań należy także planowanie i prowadzenie robót publicznych. Rady mogą również podejmować inicjatywy z zakresu ochrony środowiska. Określają też zasady prowadzenia działalności handlowej na swoim terenie zamków. Mogą występować do Kolegium Gwarancyjnego o zbadanie konstytucyjności ustaw lub innych aktów prawnych.

Źródło: Wikipedia, scenotacja.comicgenesis.com

Sob., 21 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska