Podejmowanym w ostatnim czasie inicjatywom ustawodawczym brakuje systemowego i kompleksowego podejścia do zmian w prawie samorządu terytorialnego. Tymczasem ta właśnie dziedzina jest kluczowa dla rozwoju państwa.
Opracowaniem całościowej diagnozy obowiązującego systemu prawa, regulującego funkcjonowanie samorządu terytorialnego, w szczególności ustrojowego prawa samorządu terytorialnego oraz przygotowaniem założeń i ogólnych kierunków zmian w tym zakresie powinna zająć się Komisja Kodyfikacyjna Samorządu Terytorialnego.
Za jej powołaniem opowiedziało się XXX Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP.
19 kwietnia br. w Warszawie Zgromadzenie podjęło stanowisko, w którym postuluje utworzenie takiego gremium.
- Powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Samorządu terytorialnego powinno przyczynić się do poprawy jakości prawa samorządowego w Polsce oraz zachowania jego systemowej spójności. To z kolei bezpośrednio wpłynie na sposób realizacji zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego z korzyścią dla ich mieszkańców, gwarantując rozwój całego kraju – dowiadujemy się ze stanowiska.
W ocenie Związku Gmin Wiejskich RP Komisja powinna mieć apolityczny charakter i składać się z wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki z zakresu prawa samorządowego, zgłoszonych m.in. przez ogólnopolskie organizacje samorządowe wchodzące w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Postulat powołania Komisji był już wcześniej zgłaszany przez samorządowców. Był m.in. wyrażony w przesłaniu Kongresu XXV- lecia Samorządu Terytorialnego, który odbył się w marcu ubiegłego roku w Poznaniu.