Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czujka dymu w każdym mieszkaniu. Projekt rozporządzenia

Czujka dymu w każdym mieszkaniu. Projekt rozporządzenia fotolia.pl

Jeśli wejdą w życie propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji to każde mieszkanie będzie musiało zostać zaopatrzone w urządzenie wykrywające dym lub tlenek węgla.

Na stronach rządowego procesu legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Rozporządzenie miałoby na celu wprowadzenie zmian w dwóch obszarach funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej budynków, a poprzez to podniesienie występującego w nich poziomu bezpieczeństwa pożarowego.

W pierwszym obszarze zmiana polega na określeniu obowiązku stosowania odpowiednich urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub uwolnieniem tlenku węgla. Drugi obszar dotyczy wprowadzenia obowiązku odpowiedniego oznaczenia miejsc połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz dachem w wielkopowierzchniowych budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych.

Skupiając się na pierwszej kwestii, projektodawcy chcą do bazowego rozporządzenia dodać § 28a. Nałoży on obowiązek wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych lub jednostek mieszkalnych, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także lokali mieszkalnych w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej autonomicznych czujek dymu. Przepisu będzie można nie stosować, gdy pomieszczenia te będą chronione przez system sygnalizacji pożarowej. Natomiast pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzące w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia życia ludzi ZL, będzie trzeba wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej urządzeń elektrycznych do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych (poza tymi, gdzie proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania, a także gdy spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków).

W przypadku lokali mieszkalnych oraz wchodzących w skład lokali mieszkalnych pomieszczeń, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, użytkowanych jako takie lokale lub pomieszczenia w dniu wejścia w życie rozporządzenia, wymagania określone w § 28a obowiązywać mają od dnia 1 stycznia 2030 r. Natomiast w przypadku pomieszczeń mieszkalnych oraz jednostek mieszkalnych, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także wchodzących w skład lokali użytkowych pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, użytkowanych jako takie pomieszczenia lub jednostki w dniu wejścia w życie rozporządzenia, wprowadzane wymagania mają obowiązywać od dnia 30 czerwca 2026 r.

Jak tłumaczy MSWiA: autonomiczne czujki dymu, dostępne na rynku krajowym od co najmniej dwóch dekad, charakteryzują się konstrukcją i cechami funkcjonalnymi umożliwiającymi ich samodzielny montaż i uruchomienie. Stąd nie będzie to znaczące obciążenie dla właścicieli lokali. Krótszy termin wejścia w życie obowiązku dla hoteli wynika z tego, że w przypadku usług hotelarskich pomieszczenia lub jednostki mieszkalne najczęściej udostępniane są osobom, które tam głównie nocują i nie są zapoznane z budynkiem oraz występującymi w nim rozwiązaniami z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Projekt rozporządzenia jest procedowany pod numerem wykazu 1156.

Wt., 22 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński