Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Subwencja oświatowa. Błędy kosztują

Subwencja oświatowa. Błędy kosztują fotolia.pl

Na 18 jst uczestniczących w podziale rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej z powodów korekt błędów statystycznych, aż 12 samorządów dotknęło zmniejszenie, a tylko 6 zwiększenie funduszy. Skala zwrotów jest duża. Rekordzistą jest gmina wiejska z wojewodztwa kujawsko - pomorskiego, która musi oddać 2,7 mln zł z powodu nieprawidłowego zakwalifikowania niemal 300 uczniów.

Nieprawidłowe kwalifikowanie uczniów według poszczególnych wag przeliczeniowych, to najczęściej wymieniana przez urzędników ministerstw finansów i edukacji przyczyna. Poza tym wymieniana jest także niefrasobliwość dyrektorów szkół, powierzających zadanie wypełniania formularzy statystycznych niewykwalifikowanym pracownikom oraz brak kontroli danych na wyższych poziomach zarządzania gminą – kierownika wydziału w urzędzie miasta, czy wyodrębnionej jednostki - zespołu obsługi finansowej placówek oświatowych oraz wójta, burmistrza, prezydenta. - Ale odnotować należy, że liczba błędów z roku na rok jest mniejsza. Zdecydowanemu zmniejszeniu ich liczby pomoże nowy System Informacji Oświatowej, według przyjętej przez Sejm ustawy. Będziemy także szkolili jest w prawidłowym korzystaniu ze statystyki oświatowej - powiedziała wiceminister edukacji Krystyna Szumilas, na posiedzeniu zespołu edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło sie 17 maja.

Wyodrębnienie rezerwy w wysok. 0,6% części oświatowej subwencji ogólnej następuje zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Rezerwą dysponuje minister finansów po zasięgnięciu opinii ministra edukcji oraz reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego (art. 28 ust. 3 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego). Przyznawie pieniędzy z rezerwy odbywa się według okreslonych kryteriów. Na rok 2011 ustalono osiem: (1) korekty błedów statystycznych (2) dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych polegającego na przyroście liczby uczniów przeliczeniowych w związku ze zwiększeniem łącznej liczby uczniów w stosunku do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2011 r. (3) pomoc jst w przypadkach losowych (szkody spowodowane przez ogień, grad, uderzenie pioruna itp.) (4) dofinansowanie odpraw dla nauczycieli zwalnianych w trybie art. 20 KN i przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 KN (5) dofinansowanie wyposażenia jst w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne oddanych do użytku w okresie od 1 września do 31 grudnia 2010 r. lub w pierwszych trzech kwartałach 2011 r. (6) dofinansowanie remontów bieżących, w tym mających na celu likwidację barier architektonicznych (7) dofinansowanie jst, w których wystąpiły klęski żywiołowe (8) inne zadania o jednorazowym charakterze, nie uwzględnione w części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2011, pozytywnie zaopiniowane przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pon., 23 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża