Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie rozmawiali o drogach i zdrowiu

Starostowie rozmawiali o drogach i zdrowiu fotolia.pl

Starostowie Powiatów Województwa Lubelskiego apelują do premiera o nie zmniejszanie środków na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych. Stanowisko w tej sprawie przyjęli podczas konwentu, który w czwartek 12 maja br. odbył się w Piotrowicach koło Lublina.

W tym roku na popularne „schetynówki" przeznaczono 1 miliard złotych. Według starostów to i tak za mało w stosunku do potrzeb, a mimo to z informacji, które otrzymali wynika, że w przyszłorocznym budżecie na ten cel zapisano jedynie 200 milionów złotych, czyli zaledwie 20 procent dotychczasowej kwoty.

- Rozumiemy, że Rząd dysponuje określonymi środkami budżetowymi, ale tak drastyczne zmniejszenie pieniędzy na drogi lokalne, które są w bardzo złym stanie, szczególnie po ostatniej zimie na Lubelszczyźnie, budzi nasz duży niepokój – powiedział Informacyjnej Agencji Samorządowej przewodniczący konwentu, starosta lubelski Paweł Pikula. Dlatego starostowie wnioskują przynajmniej powrót do wcześniej planowanej puli 1 miliarda złotych. - Uważamy, że jest to bardzo pożyteczny program i wręcz niezbędny dla poprawy stanu dróg powiatowych – dodał w rozmowie z IAS starosta lubelski.

Apel w tej sprawie w najbliższych dniach ma trafić do premiera i parlamentarzystów oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które dysponuje środkami na „schetynówki".

Kolejnym tematem obrad Konwentu Powiatów było finansowanie służby zdrowia. Starostowie wystąpili z wnioskiem o zwiększenie środków dla szpitali powiatowych, szczególnie dla tych placówek, które mają tegoroczne kontrakty zdecydowanie niższe od poprzednich. Dotyczy to m.in. szpitali powiatowych w Radzyniu Podlaskim, Opolu Lubelskim, Janowie Lubelskim i Hrubieszowie. Wcześniej informacje na temat realizacji tych kontraktów przedstawił dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Krzysztof Tuczapski.

Jest szansa, że przyszłoroczny budżet lubelskiego NFZ-u, będzie wyższy, ale do takich zapowiedzi starostowie podchodzą bardzo ostrożnie i czekają na ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Źródło: www.powiat.lublin.pl

Wt., 24 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka