Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdaniem ZPP. Nie tylko miasta powinny się rozwijać

Zdaniem ZPP. Nie tylko miasta powinny się rozwijać fotolia.pl

Tereny wiejskie i miejskie musza mieć równe szanse na postęp. Zniesienie ochrony gruntów rolnych tylko na terenach wiejskich bez wsparcia dla terenów wiejskich temu nie sprzyja.

Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dokument jest dostępny tutaj.

Jak możemy dowiedzieć się z uzasadnienia projektu, nowelizacja ma na celu przywrócenie brzmienia art. 5b w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. - Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r., poz. 1101) uchyliła w/w art. 5b. Art. 5b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych dotyczył wyłączenia gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast spod działania przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Uchylony art. 5b powyższej ustawy dawał możliwość w przypadkach miast położonych na gruntach wysoko sklasyfikowanych pozyskiwania nowych inwestorów, tworzenia nowych zakładów, a tym samym tworzenia miejsc pracy, co przyczyniało się do likwidacji bezrobocia i sprzyjało rozwojowi miast. Uchylenie art. 5b w/w ustawy w istocie zablokowało procesy inwestycyjne na terenach wielu polskich miast i spowodowało odejście kapitału inwestycyjnego poza granice naszego kraju – tłumaczą posłowie.

- Autorzy w uzasadnieniu do przedłożonego projektu ustawy nie odnieśli się do tego jak przywrócenie stanu prawnego z 2014 r. będzie miało wpływ na możliwość rekultywacji gruntów rolnych położonych w granicach miast – ocenia Związek Powiatów Polskich, który otrzymał projekt do zaopiniowania.

W odpowiedzi skierowanej do szefa kancelarii sejmu Ludwik Węgrzyn, prezes zarządu ZPP, starosta bocheński, wskazał na jeszcze jedną kwestię, bardzo istotną, która dotyczy konieczności zachowania odpowiedniej równowagi pomiędzy możliwościami rozwoju terenów miejskich i wiejskich. - Nie kwestionujemy tego, że z uwagi na specyfikę jednostek osadniczych jakimi są miasta zachowanie pewnych odrębności jest rzeczą naturalną, niemniej jednak nie powinno to w konsekwencji prowadzić do faworyzowania terenów miejskich kosztem terenów wiejskich – podaje prezes Węgrzyn.

ZPP przypomina, że w celach i zadaniach do realizacji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2015-2019 znalazł się m.in. cel szczegółowy 03.02., czyli zmniejszanie bezrobocia na wsi i wprowadzenie na rynek osób trwale zagrożonych marginalizacją w ramach zadań przypisanych dla osiągnięcia tego celu powstanie na obszarach wiejskich firm zdolnych do konkurencji oraz rozwój przedsiębiorczości i pozarolniczych źródeł dochodów na terenach wiejskich. Ponadto na konieczność prowadzania działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich wskazują uczestnicy zespołu ds. opracowania „Paktu dla obszarów wiejskich”, który pracuje przy resorcie rolnictwa. - Całkowite wyłączenie stosowania przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych w stosunku do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położonych w granicach administracyjnych miast bez równoczesnego wprowadzenia regulacji podnoszących atrakcyjność lokowania inwestycji na terenach wiejskich może doprowadzić do ich odpływu z terenów wiejskich, a w konsekwencji do powiększania dysproporcji w poziomie życia mieszkańców miast i wsi – ostrzega ZPP.

Sob., 12 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska