Na unijny rynek trafia coraz mniej niebezpiecznych produktów, ponieważ są one coraz sprawniej wykrywane i usuwane, poinformowała Komisja Europejska. Dzięki wzrostowi wydajności mechanizmów kontrolnych, większemu zaangażowaniu przedsiębiorców w działania na rzecz bezpieczeństwa i efektywnej współpracy międzynarodowej (przede wszystkim z Chinami) konsumenci kupują coraz bezpieczniejsze towary.
Wzrasta skuteczność unijnego systemu wczesnego ostrzegania ds. niebezpiecznych produktów niespożywczych „RAPEX”, który wdrożono w 2004 roku. W 2010 roku wycofano z obrotu 2 244 niebezpiecznych produktów, jak wynika z rocznego sprawozdania RAPEX . Liczba powiadomień rośnie rokrocznie, w 2004 roku było ich zaledwie 468. Wszystkie kraje członkowskie uczestniczą w systemie RAPEX. Najwięcej powiadomień w 2010 przesłali: Niemcy, Bułgaria, Węgry, Cypr,i Grecja, kraje te poinformowały o prawie połowie produktów stanowiących zagrożenie. Najwięcej produktów zagrożonych jest z następujących grup: odzież i tekstylia (28 proc.), zabawki (22 proc.) oraz pojazdy silnikowe (8 proc.), urządzenia elektryczne (7 proc.).
Na wzrost bezpieczeństwa produktów duży wpływ mają także postawa przedsiębiorców. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/95/WE z 3 grudnia 2001 roku w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Directive) zobowiązuje producentów i dystrybutorów do powiadamiania krajów członkowskich UE o niebezpiecznych produktach wykrytych na poszczególnych rynkach. Dzięki wdrożeniu systemu „GPSD Business Application” (w 2009 roku) przedsiębiorcy mogą w prostszy i szybszy sposób informować wszystkie państwa Unii jednocześnie o niebezpiecznych produktach. Dotychczas takie powiadomienia musiały być wysyłane do każdego kraju z osobna. Nowa aplikacja on-line pozwala szybko i sprawnie wysłać informacje do wszystkich krajów jednocześnie, co jest szczególnie ważne dla konsumentów, których może dotyczyć potencjalne ryzyko związane z danym niebezpiecznym produktem. W 2010 roku o 200 proc. wzrosło wykorzystanie elektronicznego systemu wczesnego ostrzegania. Kluczową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa u źródła. Dlatego też coraz większy nacisk kładzie się na etap produkcji, współpracę z międzynarodowymi partnerami, w szczególności z Chinami.
Na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa działa Europejskie Forum na rzecz Egzekwowania Przepisów o Bezpieczeństwie Produktów (Product Safety Enforcement Forum of Europe). To organizacja non-profit ustanowiona przez urzędników ds. nadzoru rynku z różnych europejskich krajów oraz wspierana przez Komisję Europejską – jej celem jest zwiększenie skuteczności nadzoru rynku poprzez najlepsze praktyki.