Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Informacja pokontrolna nie do zaskarżenia

Informacja pokontrolna nie do zaskarżenia fotolia.pl

Pisma i informacje pokontrolne organu nie mogą być zaskarżone na podstawie art. 3 § 2 pkt 4 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. 

Dyspozycja tego artykułu wskazuje, że czynność podlegająca kontroli sądu administracyjnego musi być z zakresu administracji publicznej oraz powinna dotyczyć uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa. Czynność musi mieć publicznoprawny charakter, co oznacza, że musi być skierowana do podmiotu zewnętrznego, niepodporządkowanego organizacyjnie lub służbowo organowi podejmującemu daną czynność. Tymczasem zaskarżone pisma nie dotyczą uprawnień lub obowiązków. 

Właściwy organ, na podstawie art. 207 ust. 8 ustawy o finansach publicznych, wzywa beneficjenta do zwrotu środków w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, a po bezskutecznym upływie tego terminu wszczyna postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji administracyjnej określającej kwotę dofinansowania przypadającą do zwrotu oraz termin, od którego nalicza się odsetki.

Ustalenie i nałożenie korekty finansowej przez instytucję zarządzającą (pośredniczącą lub wdrażającą) jest jedynie etapem dochodzenia zwrotu kwoty ustalonej korektą, poprzedzającym postępowanie administracyjne w tej sprawie, wszczęte na podstawie art. 207 ust. 9 ustawy o finansach publicznych. W postępowaniu administracyjnym o zwrot należności nieprawidłowo pobranych, ustalenia dotyczące korekty podjęte w toku postępowania kontrolnego nie wiążą organu orzekającego o zwrocie. Stanowią element stanu faktycznego tej sprawy. W konsekwencji korekta podlega również kontroli sądu rozpatrującego skargę na decyzję zobowiązującą do zwrotu, w ramach oceny ustaleń faktycznych będących podstawą rozstrzygnięcia o zwrocie.

Odnosząc powyższe do niniejszej sprawy stwierdzić należy, że informacja pokontrolna nie podlega kontroli sądowoadministracyjnej, a tym bardziej takiej kontroli nie podlegają: zaskarżone pismo towarzyszące przesłanej informacji pokontrolnej, stanowiące typowe pismo przewodnie informujące o przesłaniu egzemplarza informacji pokontrolnej i przedstawiające sytuacje prawną skarżącej strony, czy pismo wyjaśniające kwestie właściwej procedury z dnia 20 lipca 2015 r. Mają one bowiem charakter wyłącznie techniczny i nie stanowią aktów lub czynności z zakresu administracji, podlegających zaskarżeniu do sądu administracyjnego. 

I SA/Kr 1485/15 - Postanowienie WSA w Krakowie 

Źródło: CBOSA

Pt., 12 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk