W ostatnim kwartale ub.r. do Związku Powiatów Polskich przystąpiły cztery nowe powiaty. Na koniec grudnia członkami Związku jest już łącznie 307 powiatów i miast na prawach powiatu.
Powiaty mając szereg zadań i wyzwań muszą bronić swoich interesów. Łatwiej jest, gdy pomoże w tym korporacja samorządowa. Taką jest Związek Powiatów Polskich. Dzięki niemu powiaty i miasta na prawach powiatu są godnie reprezentowane na forum ogólnopaństwowym i międzynarodowym.
Zadaniem Związku Powiatów Polskich jest także inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących samorządów terytorialnych. Członkowskie samorządy mogą wymieniać się doświadczeniami w zakresie wykonywanych zadań własnych i zadań z zakresu administracji rządowej. Działalność w ramach Związku pozwala na inspirowanie i podejmowanie wspólnych inicjatyw mających wpływ na rozwój społeczności powiatowych.
Pracownicy biura ZPP prowadzą prace informacyjne, konsultacyjne i programowe mające na celu rozwiązywanie problemów w zakresie poszczególnych dziedzin działalności samorządu terytorialnego.
Członkowie zyskują wymierne korzyści z tytułu uczestnictwa w ZPP. Należą do nich np. takie możliwości jak:
- uzyskanie bezpośredniego dostępu do informacji o procesie legislacyjnym dotyczącym samorządów,
- stały dostęp do informacji z gremiów opiniujących, zatwierdzających i monitorujących programy pomocowe obecnej perspektywy (zarówno krajowe, jak i unijne),
- rekomendowanie przedstawicieli do różnego rodzaju komitetów monitorujących, sterującychi innych ciał reprezentatywnych,
- korzystanie z raportów, opracowań, czy też analiz przygotowywanych przez ekspertów Związku – przekazywanych wyłącznie członkom ZPP,
- udział w szkoleniach, forach, konferencjach organizowanych przez Związek i jego partnerów – w tym dedykowanych wyłącznie członkom ZPP,
Przedstawiciele ZPP uczestniczą w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komitecie Regionów Unii Europejskiej, Kongresie Władz Regionalnych i Lokalnych oraz innych zespołach, czy komisjach skutecznie umacniając rolę drugiego szczebla samorządu terytorialnego. Daje to także możliwość przedstawiania wspólnych problemów na arenie regionalnej, krajowej i międzynarodowej.
Oczywiście siła ZPP zależy od liczby członków. Tylko w listopadzie i grudniu grono powiatów stowarzyszonych poszerzyło się o cztery kolejne samorządy. Były to powiaty: prudnicki, raciborski, chrzanowski i sieradzki.
Członkostwo łączy się z koniecznością uiszczenia składki. Jednak jest ona najniższa w porównaniu z innymi ogólnopolskimi i regionalnymi organizacjami, a ich płatność dokonywana jest w dogodnych kwartalnych ratach.
Korzyści z przystąpienia do ZPP powodują jednak, że finansowanie składki się opłaca.
Samorządy, które jeszcze nie przystąpiły do Związku, a chciałyby współistnieć w tym elitarnym gronie, mogą tego dokonać podejmując stosowną uchwałę (więcej TUTAJ).