Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyroki sądu podlegają udostępnieniu

Wyroki sądu podlegają udostępnieniu fotolia.pl

Wyroki sądowe, jako wydane w sprawie przez sąd w ramach jego działalności orzeczniczej, opartej na przepisach powszechnie obowiązującego prawa, są danymi publicznymi i podlegają co do zasady udostępnieniu – takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku wydanym w dniu 9 września 2015 roku w sprawie o sygn. akt: II SAB/Gd 32/15.

Skarżący zwrócił się do Prezesa Sądu o przesłanie mu wszystkich wyroków wraz z uzasadnieniami, z lat 2010 – 2014, wydanych w sprawach zarejestrowanych w konkretnym repertorium. Jednocześnie wskazał, że żądane informacje mogą być zapisane na płycie CD/DVD. W odpowiedzi Prezes Sądu przesłał skarżącemu kopię jednego wyroku i poinformował skarżącego, że w pozostałych sprawach z podanego tytułu powództwa zostały oddalone, a uzasadnienia wyroków nie są archiwizowane w systemie elektronicznym lub w ogóle nie zostały sporządzone.

Skarga do WSA

Do WSA wpłynęła skarga na bezczynność organu - Prezesa Sądu, wraz z wnioskiem o zobowiązanie go do udostępnienia żądnej informacji publicznej zgodnie z wnioskiem. Skarżący uzasadniał, że udzielenie niepełnej odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie stanowi prawidłowego sposobu rozpoznania wniosku. Jego wniosek nie ograniczał żądanej informacji do wyroków uwzględniających powództwo. Prezes Sądu wniósł o oddalenie skargi, ponieważ w piśmie (odpowiedzi na wniosek)udzielił skarżącemu żądanych informacji.

Wyroki jako informacja publiczna

Zakres przedmiotowy żądania zawartego we wniosku skarżącego niewątpliwie mieści się w kategorii informacji publicznej w rozumieniu ustawy. Wyroki sądowe, jako wydane w sprawie przez sąd w ramach jego działalności orzeczniczej, opartej na przepisach powszechnie obowiązującego prawa, są danymi publicznymi i podlegają co do zasady udostępnieniu.

WSA stwierdził, że do dnia wydania wyroku skarżący nie uzyskał informacji, o którą wnosił - udostępniono mu tylko jeden z wyroków wydanych w takich sprawach. Prezes Sądu, jako organ władzy publicznej, który miał w posiadaniu żądaną informację publiczną, był zobowiązany do jej udostępnienia (lub podjęcia innych czynności przewidzianych ustawą o dostępie do informacji publicznej).

Sąd uznał stanowisko Prezesa Sądu za nieuzasadnione. Pismo z informacją, na które powołuje się organ nie zawierało treści stanowiącej wypełnienie procedury przewidzianej w ustawie o dostępie do informacji publicznej (art. 14). W piśmie tym organ nie wskazał w jaki sposób lub w jakiej formie pozostała informacja może być udzielona, ograniczając się do stwierdzenia, że w pozostałych sprawach z podanego tytułu powództwa zostały oddalone a uzasadnienia wyroków nie są archiwizowane w systemie elektronicznym lub w ogóle nie były sporządzane.

W związku z powyższym, WSA przychylił się do skargi i przyjmując że Prezes Sądu pozostaje w bezczynności, zobowiązał go  do rozpatrzenia wniosku skarżącego.

Źródło:  CBOSA 

Pt., 22 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka