Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dwudniowe posiedzenie Zarządu ZPP

Dwudniowe posiedzenie Zarządu ZPP fotolia.pl

Algorytm podziału części oświatowej subwencji ogólnej, informatyzacja zadań związanych z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, finansowanie szpitali powiatowych to główne tematy ostatniego posiedzenia.

Tym razem Zarząd Związku Powiatów obradował dwa dni – 30 listopada i 1 grudnia br. Starostowie spotkali się w Bochni. Zgromadzonych przywitał Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu ZPP, starosta bocheński. Przedstawił też informację o działalności ZPP pomiędzy stacjonarnymi posiedzeniami Zarządu.

Algorytm podziału subwencji

Omówienie projektu rozporządzenia w sprawie algorytmu podziału subwencji oświatowej w 2016 r. było jednym z pierwszych punktów obrad. Prezentacji dokonał Grzegorz Kubalski. Starostowie podzielili się także problemami związanymi z oświatą, z jakimi spotykają się w swoich powiatach.

- Mamy problem z obiektami szkolnymi, internatami, które niegdyś zostały wybudowane i spełniały wówczas wymogi przeciwpożarowe. Jednak teraz, kiedy sprawdzają je strażacy, okazuje się, że nie mogą sprostać aktualnym przepisom – mówił Wacław Strażewicz, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, starosta giżycki. – Mamy więc problem. Nie wiemy, czy koszty zmian można ująć w rezerwie – wyjaśniał.

Andrzej Ciołek, członek Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich, starosta gołdapski proponował, aby konwenty powiatów podejmowały stanowiska dotyczące podziału subwencji oświatowej, a jak postulował ZPP powinien poprzeć je stanowiskiem Zarządu. - Największy problem to niedoszacowanie subwencji – podnosił.

Pokrycie wydatków subwencją maleje, ale i tak jest najwyższe wśród jednostek samorządu terytorialnego. Jednakże sytuacja się pogarsza, bo dociera do nas niż demograficzny – odpowiedział Grzegorz Kubalski. Dyrektor Kubalski zauważał ponadto, że należy zastanowić się jak na sytuację powiatów wpłynie likwidacja gimnazjów. Odnosząc się do kryteriów podziału rezerwy, zaznaczył on, że nie są jeszcze opracowane. – Powstaną dopiero po uzgodnieniu algorytmu podziału subwencji – wyjaśniał. Dyrektor Kubalski przyznał także, że na chwilę obecną ZPP uzyskał deklarację resortu edukacji, z której wynika, że odpowiednik art. 32 ustawy okołobudżetowej nie znalazł się w nowym projekcie. – Nie ma jednak żadnej gwarancji, że taka idea nie odżyje – podawał.

Zgromadzeni wspomnieli także i o tym, że Powiat strzyżowski, przy wsparciu ZPP, złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie czy art. 32 ustawy okołobudżetowej jest zgodny z Konstytucją.

Informatyzacja nieopłatnej pomocy prawnej

Zgromadzeni mieli okazję zapoznać się z prezentacją grupy SerwisPrawa.pl, która jest dostawcą systemów teleinformatycznych i e-usług dla branży prawniczej. Dotyczyła ona możliwości informatyzacji zadań związanych z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej ze szczególnym uwzględnieniem sprawozdawczości.

Po przyjściu do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej osoba jest weryfikowana przez prawnika wg wytycznych ustawy. Wszystkie dane są zapisywane w systemie, dzięki czemu w przyszłości możemy je wykorzystać do raportów. Po weryfikacji system automatycznie zakłada sprawę (poradę prawną), dzięki czemu prowadzona jest historia punktu i wizyt – wyjaśniał Michał Żurkowski z SerwisPrawa.pl. – W systemie zapisujemy wszystkie dane związane z poradą oraz osobą której porada jest udzielana – podawał. Zapewnił także, że system jest zgodny z prawem. Cena licencji na program wynosić ma ok. 1800 zł – zależnie od liczby punktów w danym powiecie. Starostwie zaproponowali, aby grupa przygotowała ofertę zakupu programu dla ZPP, a nie dla indywidualnych powiatów, gdyż taka mogłaby być atrakcyjniejsza finansowo.

Służba zdrowia

Ważną kwestią, o której dyskutowano na posiedzeniu było finansowanie szpitali powiatowych. Prezentacje wprowadzającą i obrazującą obecną sytuację szpitali powiatowych przedstawił Marek Wójcik.

Jeszcze przed spotkaniem w Bochni poszczególne konwenty podejmowały stanowiska w sprawie nie podpisywania umów na 2016 r. z oddziałami NFZ na warunkach przez Fundusz zaproponowanych. Stanowisko zarządu jest takie samo. Lech Janicki, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego, starosta ostrzeszowski zaproponował, aby dodatkowo spotkać się z nowym ministrem zdrowia. Podobnego zdania był Józef Swaczyna, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich, starosta strzelecki.

Są szpitale, które biorą już kredyty na podwyżki. Trzeba zatem zorganizować spotkanie z ministrem i odwrócić rozporządzenie o podwyżkach dla pielęgniarek – apelował. Prezes L. Węgrzyn postanowił podjąć się zorganizowania takiego spotkania.

Transport

Tematem poruszonym w Bochni było też wprowadzenie nowego zawodu kierowca-mechanik z perspektywy rynku pracy. Kwestie te zaprezentował Piotr Mikiel, zastępca dyrektora Departamentu Transportu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Przyszłość powiatów

Drugiego dnia odbyła się intersująca dyskusja nad problemami funkcjonowania samorządu powiatowego w perspektywie rozpoczynającej się kadencji Parlamentu. Grzegorz Kubalski omówił wpływ deklaracji z expose Beaty Szydło na działalność samorządów powiatowych. Z sali padały propozycje konieczności spotkania z nowymi rządzącymi i przedstawienia problemu skali niedofinansowania powiatów.

Poruszona została także kwestia podatku dochodowego od osób prawnych. Rozmawiano o dostosowaniu szkolnictwa zawodowego do rynku pracy oraz o tym, co premier Beata Szydło mówiła o finansowaniu służby zdrowia.

Zarząd podjął też uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego finansowania wynagrodzenia pielęgniarek w domach pomocy społecznej. Jednogłośnie uznał, że wbrew temu co twierdzi resort pracy, to nie powiaty powinny ponosić jego ciężar.

Niedz., 6 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska