Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skutek wystąpienia ze związku międzygminnego

Skutek wystąpienia ze związku międzygminnego fotolia.pl

Wskutek wystąpienia ze związku międzygminnego nie dochodzi do "przejęcia właściwości" na gminęw zakresie uchwalania aktów prawa miejscowego, a jedynie do odzyskania przez gminękompetencji w zakresie zadańprzekazanych na rzecz związku międzygminnego w ramach należącej do niej właściwości.

Z istoty samego związku międzygminnego i zasad jego funkcjonowania wynika, że uchwały związku międzygminnego sąobowiązujące jedynie względem tych gmin, które sąuczestnikami danego związku międzygminnego. Wystąpienie ze związku międzygminnego ma zaśten skutek, że gminęwystępującąprzestająwiązaćuchwały tego związku. Po wystąpieniu ze związku międzygminnego gmina traci bowiem uprawnienia i obowiązki związane z członkostwem. Nie można zatem uznać, że bez wyraźnego przepisu uchylającego uchwałęzwiązku międzygminnego na terenie gminy, która z niego wystąpiła, uchwały tego związku nadal by na jej terenie obowiązywały. Skoro bowiem gmina przestaje byćczłonkiem Związku, to na jej terenie automatycznie nie mogąbyćstosowane uchwały tego Związku.

Wraz ze skutecznościąwystąpienia gminy ze związku międzygminnego, związek ten traci przekazane mu wcześniej przez występującągminękompetencje, a występująca gmina kompetencje te ponownie odzyskuje, tracąc równocześnie prawo i obowiązek uwzględniania na terenie gminy uchwałzwiązku międzygminnego.

Źródło: Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 stycznia 2014 r., III SA/Po 1633/13

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Pt., 27 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka