Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wkrótce przestanie istnieć

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wkrótce przestanie istnieć fotolia.pl

9 listopada podczas konferencji Prawa i Sprawiedliwości ogłoszony został skład nowego rządu. Poinformowano także i utworzeniu nowych urzędów. Zniknie m.in. resort administracji i cyfryzacji.

Powstanie za to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Resort administracji i cyfryzacji istniał już w latach 1997-2011. Obsługiwał Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, właściwego do spraw czterech działów administracji rządowej: administracji, informatyzacji, spraw wewnętrznych, mniejszości narodowych oraz wyznań religijnych i etnicznych. W jego miejsce utworzono Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Osobny resort cyfryzacji zajmie się m.in. sprawami:

  • informatyzacji administracji publicznej;
  • systemów i sieci teleinformatycznych administracji publicznej;
  • technologii i technik informacyjnych;
  • standardów informatycznych;
  • wspierania inwestycji w dziedzinie informatyki;
  • zastosowań technologii informatycznych w społeczeństwie informacyjnym;
  • rozwoju społeczeństwa informacyjnego;
  • przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu.

Na czele MSWiA stanie Mariusz Błaszczak. Podając za Wikipedią nowy minister to polski polityk, samorządowiec, z wykształcenia historyk. Były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, były minister bez teki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, od 2007 r. poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji, od 2010 r. przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

31 października 2005 r. premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał go na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego do 4 listopada 2007 r. W latach 2006–2007 zasiadał także w sejmiku mazowieckim. 27 marca 2007 został powołany na stanowisko ministra w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. 7 września tego samego roku odwołano go z tej funkcji z jednoczesnym powołaniem na sekretarza stanu w KPRM przy zachowaniu stanowiska szefa kancelarii. Od 11 września do 16 listopada 2007 ponownie był ministrem bez teki. W 2015  r. został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 73 139 głosów.

Szefową MC będzie natomiast Anna Streżyńska. Jak informuje Wikipedia, nowa minister z wykształcenia jest prawnikiem. W latach 1995–1997 pracowała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od 1998 do 2001 była doradcą trzech kolejnych ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka, a od 2000 r. także dyrektorem departamentu w tym resorcie.

W latach 2001–2004 zajmowała stanowisko dyrektora w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. W 2004 r.  założyła Centrum Studiów Regulacyjnych.

Od 15 listopada 2005 do 6 maja 2006  r. zajmowała stanowisko podsekretarza stanu do spraw łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. Od 14 stycznia 2006 r. do 8 maja 2006  r. pełniła obowiązki prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które zostały powierzone jej przez Kazimierza Marcinkiewicza po przekształceniu UKE z Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Od 8 maja 2006 r. do 1 lutego 2012 r.  sprawowała urząd prezesa UKE.

W 2015 r. objęła stanowisko prezesa operacyjnego w projekcie Internet dla Mazowsza. Zasiadła także w różnych ciałach doradczych, m.in. w Radzie ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Administracji i Cyfr oraz UNGC. Od sierpnia 2015 członkini rady Ośrodka Analiz Strategicznych. W 2008 została uhonorowana Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego (przyznaną za zwalczanie monopolu Telekomunikacji Polskiej). W 2010 r. otrzymała Odznakę Honorową Bene Merito. W 2012 wyróżniona została natomiast Nagrodą im. Marka Cara.

Sob., 14 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska