Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent starostów kujawsko-pomorskich w Unisławiu

Konwent starostów kujawsko-pomorskich w Unisławiu fotolia.pl

Prawo wodne, nieodpłatna pomoc prawna oraz finansowanie szpitali, to główne tematy październikowych obrad.

Spotkanie odbyło się 26 października br. w klubie „Magazyn” w Unisławiu. Przedmiotem obrad było prawo wodne oraz prawo budowlane.

- Tym razem dyskutowaliśmy na temat małej retencji – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć Franciszek Koszowski, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, starosta świecki. – Mamy potrzebę uporządkowania spraw przeciwpowodziowych. Część naszych powiatów położona jest nad Wisłą a należące do nich drogi są stale niszczone przez powiodzie. Zwiększa to znacznie koszty ich utrzymania i często nie pozwala na ukończenie prac remontowych – mówił.

Konwent podjął też stanowisko w sprawie finansowania szpitali powiatowych w świetle planu finansowego NFZ na 2016 r. – Propozycje zawarte w planie są niedoszacowane o ok. 20 %. Dlatego wnioskujemy, aby na szpitale powiatowe oraz POZ zwiększyć środki – tłumaczył Dziennikowi Warto Wiedzieć Koszowski. – Obawiamy się też, że podwyżki dla pielęgniarek staną się znacznym obciążeniem samorządów, jak to już miało miejsce w przeszłości – wyjawiał.

Podczas obrad Konwentu Naczelnik Wydziału Planowania Strategicznego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu dr Andrzej Potoczek, przedstawił starostom i zaproszonym gościom informacje dotyczące strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020. Natomiast dyrektor Polskiej Izby Pracy dr Wojciech Blecharczyk, zaproponował samorządom współpracę z grupą kapitałową Loyd, specjalizującą się w kompleksowych rozwiązaniach wspierających rynek pracy i rozwój lokalnej przedsiębiorczości.

W ramach wolnych wniosków poruszono m.in. zagadnienia dotyczące wdrażania programu CEPiK 2.0 i nieodpłatnej pomocy prawnej.

- CEPiK 2.0 jest nieprzygotowany a ma zacząć obowiązywać już w styczniu 2016 r. Boimy się, że stanie się zagrożeniem dla właściwej obsługi obywateli – mówił Dziennikowi Warto Wiedzieć Franciszek Koszowski. – Dostaliśmy też zestawienie kosztów nieodpłatnej obsługi prawnej od wojewody. W naszym przekonaniu to nie wystarczy. Powinniśmy bowiem otrzymać stosowną decyzję od Ministra Finansów, o co postulujemy – wyjaśniał.

Kolejny Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma odbyć się w grudniu br. w Bydgoszczy.

Źródło: Informacja własna, SP w Sępólnie, SP w Chełmnie

Pt., 30 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska