Oddanie pisma w placówce pocztowej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu tylko i wyłącznie wówczas, gdy pismo oddano w placówce operatora wyznaczonego zgodnie z prawem pocztowym.
19 października br. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpoznał wniosek Prokuratora Generalnego dotyczący udzielania odpowiedzi na następujące pytanie: czy w przypadku oddania przed upływem przewidzianego prawem terminu pisma procesowego, w sprawie sądowoadministracyjnej, w polskiej placówce pocztowej innego operatora niż operator wyznaczony w rozumieniu art. 83 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w zw. z art. 178 ust. 1 ustawy z 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe skutkuje zachowaniem terminu w sytuacji, gdy pismo dostarczono adresatowi po jego upływie.
NSA uznał, że oddanie pisma w placówce pocztowej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu tylko i wyłącznie wówczas, gdy pismo oddano w placówce operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe (sygn. akt I OPS 1/15).
W postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym wziął również udział Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawiając swoje stanowisko. Nie zostało jednak ono uwzględnione przez NSA. Tymczasem w ocenie RPO, pismo powinno być uznane za wniesione do sądu również w przypadku, w którym strona działająca bez profesjonalnego pełnomocnika nie została należycie pouczona o tym, jaki podmiot pełni aktualnie obowiązki operatora wyznaczonego i oddała pismo procesowe w innej placówce.
Źródło: RPO, NSA