Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Okresowa ocena pracowników musi zostać udostępniona – wyrok WSA

Okresowa ocena pracowników musi zostać udostępniona – wyrok WSA fotolia.pl

Okresowe oceny pracy pracownika samorządowego, który jest jednocześnie osobą pełniącą funkcje publiczne, podlegają udostępnieniu jako informacja publiczna – tak brzmi sentencja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 kwietnia 2015 roku wydanego w sprawie o sygn. akt: II SAB/Gd 29/15. Nie można natomiast żądać udostępnienia informacji odnoszących się do pozostałych pracowników, jeżeli nie wykonują oni funkcji publicznych.

Na potrzeby ww. stwierdzenia, WSA dokonał wykładni definicji osoby pełniącej funkcję publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z opinią Sądu, funkcję publiczną pełnią osoby, które wykonują powierzone im przez instytucje państwowe lub samorządowe zadania i przez to uzyskują znaczny wpływ na treść decyzji o charakterze ogólnospołecznym. Cechą wyróżniającą osobę pełniącą funkcję publiczną jest posiadanie określonego zakresu uprawnień pozwalających na kształtowanie treści wykonywanych zadań w sferze publicznej. Za osobę sprawującą funkcję publiczną w organie władzy samorządowej należy uznać tych pracowników urzędu, którzy pełnią funkcje związane z merytorycznym przygotowaniem procesów decyzyjnych związanych z wydawaniem rozstrzygnięć władczych organu, w którym są zatrudnieni.

Stan faktyczny sprawy

Wnioskodawca zwrócił się do Burmistrza o udostępnienie informacji publicznej na temat okresowej oceny pracowników Urzędu Miejskiego - czy i kiedy miała miejsce ostatnia okresowa ocena pracy pracowników Urzędu, o wskazanie listy pracowników urzędu, wobec których wykonano okresową ocenę pracy z podaniem liczby dotychczas wykonanych takich okresowych ocen pracy dla poszczególnych pracowników urzędu z podaniem daty wykonania każdej z takich ocen, oraz o wskazanie, kto przeprowadza okresową ocenę pracy pracowników Urzędu. Organ wskazał, że informacja, udostępnienia której się domaga, nie mieści się w kategorii spraw publicznych, nie stanowi zatem informacji publicznej udostępnianej w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, a ewidencja czasu pracy jest dokumentem prywatnym pracodawcy i nie stanowi informacji publicznej.

Rozstrzygnięcie WSA

Skargę do WSA wniósł Wnioskodawca. Sąd uwzględnił jego wniosek o udostępnienie ocen okresowych pracowników samorządowych częściowo, a mianowicie w odniesieniu do pracowników pełniących funkcje publiczne. Osobą pełniącą funkcję publiczną w rozumieniu ustawy jest każdy, kto pełni funkcję w organach władzy publicznej lub też w strukturach jakichkolwiek osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jeżeli funkcja ta ma związek z dysponowaniem majątkiem państwowym lub samorządowym albo zarządzaniem sprawami związanymi z wykonywaniem swych zadań przez władze publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują lub gospodarują mieniem komunalnym, lub majątkiem Skarbu Państwa.

Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie, zwanej dalej "oceną". Ocena ta dotyczy wywiązywania się pracownika samorządowego z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w ustawie o pracownikach samorządowych. Okresowe oceny pracy pracowników samorządowych, którzy są jednocześnie osobami pełniącymi funkcje publiczne, podlegają zatem udostępnieniu jako informacja publiczna.

Sob., 17 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka