Problemy dotyczące służby zdrowia, demografii w szkołach ponadgimnazjalnych i dopalacze to tematy wrześniowego Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego.
Posiedzenie odbyło się 14 września 2015 r. w sali konferencyjnej Pałacu Lacon w Kazimierzy Wielkiej. Obrady prowadził Edmund Kaczmarek, przewodniczący Konwentu, starosta jędrzejowski wraz z Janem Nowakiem, starostą kazimierskim.
Głównym tematem poruszonym podczas spotkania były sprawy dotyczące służby zdrowia. Reprezentująca Narodowy Fundusz Zdrowia Małgorzata Kiebzak przedstawiła plan funduszy przeznaczonych na szpitale w 2016 r. W ocenie starostów nie jest on zadowalający. Jego niewielki wzrost nie rekompensuje zwiększających się corocznie kosztów płac i innych wydatków. W najbliższym czasie spodziewane są podwyżki płac dla pielęgniarek, co jeszcze pogorszy relacje planowanych funduszy względem wydatków. Stan ten powoduje permanentne zadłużanie się szpitali. W tej sytuacji starostowie wyrazili zaniepokojenie stanem służby zdrowia i przyjęli stanowisko dotyczące finansowania szpitali w województwie świętokrzyskim. Przedstawione zostanie ono Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Ministerstwu Zdrowia oraz Wojewodzie Świętokrzyskiemu. W dokumencie tym starostowie domagają się m. in. zwiększenia wartości punktu kontraktowego.
- Jesteśmy zaniepokojeni nowym planem. Na szpitale jest mniej pieniędzy. Wartość tego punktu jest nieruszalna od 6 lat – skomentował w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć przewodniczący Edmund Kaczmarek.
Następnie Małgorzata Muzoł, Świętokrzyska Kurator Oświaty przedstawiła informacje dotyczące problemów demograficznych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Z przedstawionych wskaźników do roku 2020 wynika, że w okresie tym nastąpi znaczny spadek liczby uczniów. Niż demograficzny z kolei niesie za sobą konsekwencje finansowe, bo „pieniądz idzie za uczniem”.
- Uczniowie ze szkół powiatowych przenoszą się do Krakowa czy Kielc. Martwimy się tym. Mamy dobre szkoły i dobre wyniki – powiedział Edmund Kaczmarek. – Nasze województwo ma najlepsze wyniki egzaminów maturalnych w tym roku – dodał.
W posiedzeniu udział wziął też insp. Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji. W swoim wystąpieniu analizował problem „dopalaczy i narkotyków” wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto przypomniał o trwającej już kampanii edukacyjnej pod nazwą „Trzeba zacząć od dorosłych”, której koordynatorem jest Wojewoda Świętokrzyski, a która wpisuje się w priorytety działań podejmowanych przez Komendę Główną Policji pod nazwą „Dopalacze kradną życie”. Podczas spotkania zaprezentowane zostały również spoty dotyczące poruszanych zagadnień.
- Sprawa dopalaczy i narkotyków jest wspólną sprawą dla rodziców, samorządów i policji. Komendant słusznie szukał sojuszników w starostach – przyznał przewodniczący Kaczmarek.
Źródło: Informacja własna; SP w Kazimierzy Wielkiej, KPP w Kazimierzy Wielkiej