Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sposób rozliczenia przez gminę zobowiązań z tytułu pożyczek zaciągniętych przez związek międzygminny

Sposób rozliczenia przez gminę zobowiązań z tytułu pożyczek zaciągniętych przez związek międzygminny fotolia.pl

Zobowiązania związku współtworzonego przez gminy z tytułu zaciągniętej pożyczki należy doliczyć do przypadających spłat rat kapitałowych z tytułu kredytów, pożyczek lub wykupu papierów wartościowych w danym roku budżetowym, a nie wykazywać jako rozchody z tytułu spłat pożyczek w poszczególnych latach spłaty.

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2014-2020, która wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

W wyniku badania przedmiotowej uchwały Kolegium stwierdziło, że Wieloletniej Prognozie Finansowej określona kwota długu na koniec 2014 r. wynosi więcej niż wynika z analizy przeprowadzonej przez Kolegium. Do wyliczenia tej kwoty wzięto kwotę długu na koniec 2013 r., plus planowane w 2014 r. przychody z tytułu kredytów, pożyczek minus planowane rozchody w 2014 r. z tytułu spłat kredytów, pożyczek (bez kwoty spłaty zobowiązań związku współtworzonego przez gminę). W związku z nieprawidłowym określeniem kwoty długu na koniec 2014 r., również w latach 2015-2023, dług Gminy został nieprawidłowo określony, co narusza uregulowania zawarte w art. 226 ust. 1 pkt 6 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym wieloletnia prognoza finansowa powinna być realistyczna i określać dla każdego roku objętego prognozą co najmniej kwotę długu jednostki samorządu terytorialnego. Jak wynika z objaśnień do uchwały w sprawie zmian w WPF Gmina w związku z otrzymaniem informacji o zaciągnięciu pożyczki na rozbudowę związku i o wysokości spłat przypadających dla gminy dokonała zwiększenia planu rozchodów w latach 2014-2023. Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że kwota zobowiązań współtworzonego związku doliczona została do kwoty długu na koniec 2014 r. i do planowanych rozchodów w latach 2014-2023, co narusza art. 244 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Jak wynika bowiem z treści art. 244 ust. 1 w/w ustawy do łącznej kwoty przypadających w danym roku budżetowym spłat i wykupów, o których mowa w art. 243 ust. 1, dodaje się, przypadające do spłaty w tym samym roku budżetowym, kwoty zobowiązań związku współtworzonego przez dana jednostkę samorządu terytorialnego:

1) w wysokości proporcjonalnej do jej udziału we wspólnej inwestycji współfinansowanej kredytem, pożyczką lub emisją obligacji spłacanych lub wykupywanych w danym roku,

2) w pozostałych przypadkach - w wysokości proporcjonalnej do jej udziału we wpłatach wnoszonych na rzecz związku, którego jest członkiem.

W związku z czym zobowiązania związku z tytułu zaciągniętej pożyczki współtworzonego przez Gminę należy doliczyć zgodnie z art. 244 ust. 1 ustawy do przypadających spłat rat kapitałowych z tytułu kredytów, pożyczek lub wykupu papierów wartościowych o których mowa w art. 243 ust. 1 ustawy o finansach publicznych w danym roku budżetowym, a nie wykazywać jako rozchody z tytułu spłat pożyczek w poszczególnych latach spłaty, jak również nie należy zwiększać kwoty długu na koniec 2014 r. Powyższe nieprawidłowości skutkują nieprawidłowym ustaleniem w WPF kwoty rozchodów w latach 2014-2023, co skutkuje naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym wieloletnia prognoza finansowa powinna być realistyczna i określać dla każdego roku objętego prognozą co najmniej rozchody budżetu jednostki samorządu terytorialnego z uwzględnieniem długu zaciągniętego. W/w nieprawidłowości wpływają na błędne wskazanie kwot w kol. 14.1 "Spłaty rat kapitałowych oraz wykup papierów wartościowych, o których mowa w pkt 5.1, wynikające wyłącznie z tytułu zobowiązań już zaciągniętych".

Źródło: Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 19 marca 2014 r. 37/2014

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Pt., 4 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka