Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Śnieżne Trasy Przez Lasy – dobra praktyka

Śnieżne Trasy Przez Lasy – dobra praktyka fotolia.pl

Projekt Śnieżne Trasy Przez Lasy powstał jako wspólna inicjatywa członków Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z Gorlic i gminy Sękowa. W wyniku blisko dwuletnich starań, uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów, powstał projekt, efektem którego jest wytyczenie i oznakowanie 80 km tras do narciarstwa śladowego.

Współautorem nazwy jest znany pisarz i poeta Andrzej Stasiuk, od lat mieszkaniec gminy Sękowa i piewca piękna ziemi gorlickiej. W przedsięwzięcie włączyły się samorządy: Powiat Gorlicki, który został członkiem wspierającym Stowarzyszenia, oraz Gmina Sękowa. Począwszy od 2010 roku, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego corocznie - w ramach unijnego programu „Małopolska Gościnna" - dofinansowuje projekt kwotami od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.  Na przestrzeni pięciu lat, od 2010 do 2014 roku na realizację projektu wydano: 249 tys. złotych.

Dzięki inicjatywie grupy pasjonatów, których działania wsparli lokalni włodarze, ziemia gorlicka wzbogaciła się o nowy, niezwykle atrakcyjny produkt turystyczny, sprzyjający rozwojowi nowej gałęzi turystyki w powiecie gorlickim. Wyjątkowość tego projektu polega między innymi na tym, że spektakularny efekt udało się uzyskać przy pomocy niewielkich środków. W planach samorządowców jest wpisanie tras narciarstwa biegowego w Strategię Rozwoju Powiatu Gorlickiego, aby można było sięgać w przyszłości po kolejne środki unijne. Trasy narciarstwa biegowego – dalej się rozbudowują – i być może mogą stać się jednym z ważnych elementów rozwojowych dla powiatu gorlickiego.

Celem projektu był wzrost potencjału gospodarczego i rozwój pogranicza poprzez uczynienie go regionem atrakcyjnym turystycznie dzięki rozbudowie alternatywnej infrastruktury komunikacyjnej. Postanowiono wykorzystać warunki naturalne terenu oraz rosnącą popularność narciarstwa biegowego, do uprawiania którego wcześniej nie było w Małopolsce warunków.

Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa - realizator projektu - zostało założone z myślą o dzieciach i młodzieży mieszkających w dawnym PGR-rze w Krzywej i Jasionce w gminie Sękowa (pow. gorlicki). Są to najdalej na południe wysunięte, najsłabiej zaludnione górskie tereny gminy. Są to jednocześnie tereny bardzo zaniedbane tak gospodarczo, jak socjalnie: bezrobocie w dawnym PGR-rze sięga 100% przy wysokim przyroście naturalnym. Od kilku lat Stowarzyszenie zajmuje się również ochroną środowiska przyrodniczego oraz dziedzictwa kulturowego, między innymi poprzez konserwację i zabezpieczanie zabytkowych krzyży i kapliczek w Dolinie Nieznajowej, Czarnym, Krzywej. Z myślą o rozwoju turystyki stworzono 80-kilometrową sieć szlaków narciarstwa biegowego.

wyznaczone są pomiędzy miejscowościami: Krzywa, Małastów-Pętna, Bartne, Wołowiec, Czarne, Wyszowatka, Radocyna i Gładyszów. Jedna duża 50-kilometrowa zielona (od koloru oznakowania) pętla wraz z szeregiem łączników, tworzą sieć szlaków dających możliwość wyboru wariantu wędrówki narciarskiej dla każdego, od początkującego do najbardziej zaawansowanego narciarza. Dodatkowo istniejące w Krzywej-Banicy trasy sportowe pozwalają na przeprowadzanie treningów, a nawet na uczestnictwo w licznych rozgrywanych tu imprezach sportowych. Trasy poprowadzone zostały przez najpiękniejsze zakątki gór. Łączą miejsca malownicze i widokowe. Przebiegają obok cerkiewek łemkowskich, cmentarzy wojennych przez nieistniejące już wsie, gdzie widać ślady domostw, przydrożne kapliczki i krzyże. Na turystę czekają na szlaku gospodarstwa agroturystyczne, gdzie może wypocząć, przenocować, zjeść posiłek i otrzymać folder z mapą szlaków, wypożyczyć sprzęt oraz skorzystać z serwisu narciarskiego. Każde skrzyżowanie tras to punkt węzłowy ze schematem tras i drogowskazami z podaną odległością do najbliższych miejscowości. W głównych miejscach rozpoczęcia tras są parkingi dla samochodów i duże tablice informacyjne.

Duża część tych tras jest przygotowywana w okresie zimowym skuterem śnieżnym. Narciarskie trasy biegowe mają różny stopień trudność np. trasa od „Gościńca Banica" przez tzw. Kanadę do Wołowca wiedzie kilkakrotnie przez potok i przejezdna jest tylko w okresie silnych mrozów. Na kilku trasach są bardzo strome zjazdy i są one poprzedzone znakiem „Stop. Zdejmij narty na odcinku ...m". Takie same znaki są ustawione przed przekroczeniem dróg publicznych. Inne trudniejsze odcinki zjazdów poprzedzone są znakami ostrzegawczymi: „Niebezpieczny odcinek szlaku" i „Trudniejszy odcinek szlaku, wymagający zmniejszenia szybkości jazdy", a także: „Nierówności terenu". W trzech przypadkach fragmenty tras należy przebyć pieszo, ze względu na poruszanie się drogą publiczną (w Wołowcu oraz z Długiego na przełęcz w kierunku Wyszowatki i odwrotnie). Informują o tym umiejscowione w najbliższych punktach węzłowych tabliczki. Na niektórych trasach mogą być prowadzone okresowo prace leśne i

Wyjątkowość opisywanego projektu polega między innymi na tym, że spektakularny efekt udało się uzyskać przy pomocy niewielkich środków. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki grupie społeczników, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie, oraz władzom samorządowym, które tę inicjatywę wsparły rzeczowo i finansowo.

Na podstawie uchwały Rady Powiatu Gorlickiego z 15.09.2011 roku, Powiat Gorlicki jest członkiem wspierającym Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa. W latach 2011 - 2014 Powiat udzielił wsparcia na kwotę 69 500 złotych. Pieniądze te Stowarzyszenie przeznaczyło na zakup skutera śnieżnego i ratraka niezbędnych do wytyczania i utrzymywania tras do narciarstwa biegowego oraz na bieżące utrzymanie tychże tras. Projekt jest popierany i dofinansowywany przez Gminę Sękowa, która przeznaczyła na jego realizację     łącznie     63     500     złotych. Status organizacji pozarządowej pozwala Stowarzyszeniu startować w konkursach i ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych, np. z programu "Małopolska Gościnna", realizowanego przez Województwo Małopolskie. Z tego rozwiązania twórcy projektu korzystają skutecznie od 2010 roku. Łączna kwota uzyskanego w ten sposób dofinansowania,     to     69     tysięcy    złotych. Konkurs ofert "Małopolska Gościnna" ma na celu wyłonienie ofert i zlecenie podmiotom, prowadzącym działalność pożytku publicznego, realizacji zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie turystyki. W ramach otwartego konkursu ofert „Małopolska Gościnna” dofinansowywane są projekty z zakresu rozwoju, utrzymania, aktywizacji i promocji produktów turystycznych w regionie. Jednym z dofinansowywanych rodzajów zadań są te związane z rozwojem turystyki aktywnej i specjalistycznej, jak: podniesienie standardu szlaków turystycznych poprzez wspieranie prac związanych z renowacją i doposażeniem szlaków turystycznych w niezbędną infrastrukturę oraz poprawa bezpieczeństwa turystów korzystających z oferty infrastruktury szlaków i tras turystycznych.

Prezentowana "dobra praktyka" stanowi przykład tego, że dobry pomysł oraz wkład pracy własnej zostają docenione. Warunkiem jest, by projekt, wdrożony przez organizację pozarządową, wpisywał się w oficjalne strategie i programy rozwoju, co pozwoli przeznaczyć na jego realizację środki publiczne. Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa taki pomysł miało i dlatego mogło pozyskać dodatkowe środki finansowe z Gminy Sękowa, Powiatu Gorlickiego oraz programu unijnego realizowanego przez Województwo. Władze lokalne, inwestując w oddolną inicjatywę, dały wyraźny sygnał społecznikom i aktywistom, że warto działać na rzecz swojej społeczności i „małej ojczyzny".

Czw., 6 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna