Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dotacje na drogi powiatowe i gminne

Dotacje na drogi powiatowe i gminne fotolia.pl

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udzielania dotacji celowych dla JST na przebudowę, budowę lub remont dróg powiatowych i gminnych. Główną zmianą jest zastąpienie odpowiedzialnego za podział środków ministra. Do tej pory, tym podziałem zajmował się minister właściwy do spraw administracji publicznej, po wejściu w życie rozporządzenia środki będzie rozdysponowywał minister właściwy ds. transportu.
Inne zmiany dotyczą procedury zatwierdzania i wskazywania projektów, które mają uzyskać dofinansowanie.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami Komisja przedstawi wojewodzie do zatwierdzenia listę wniosków, po czym lista przesyłana jest do ministra ds. transportu. Tym samym on zatwierdza listę ostateczną. Na podstawie listy oraz dostępnych środków wojewoda zatwierdza listę wniosków do dofinansowania. W przypadku rezygnacji albo zmniejszenia dotacji wojewoda zmienia listę rankingową przesyła ją każdorazowo do zatwierdzenia przez ministra.

Wcześniej zmian mógł dokonać tylko minister, obecnie będzie on, ją jedynie akceptował. Informacja o zmianie ma trafić do ministra w ciągu 7 dni. Efektem ma być zwiększenie szybkości postępowania i odciążenia ministerstwa, co realnie przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania środków.

Na wniosek Wojewodów opracowany został otwarty katalog elementów, które powinno zawierać sprawozdanie z wykonania zadania, objętego dotacją. Związek Powiatów Polskich ma w tym temacie zdanie odrębne. Wojewoda może wskazać dowolne elementy, które mają znajdować się w sprawozdaniu. Zdaniem ZPP ministerstwo powinno dążyć do standaryzacji sprawozdań, które mają odzwierciedlać realizację zadania. Powinny one być miarodajne i tym samym powinny być wzajemnie porównywalne. Jeżeli, w jednym z województw sprawozdanie, będzie miało inne elementy niż w drugim, doprowadzić to może do braku możliwości porównania wydatkowania środków. Obniży to w zdecydowany sposób przejrzystość sprawozdań i wpłynie na brak zewnętrznej kontroli. Rozpoczęcie naboru wniosków jednostek samorządu terytorialnego przez wojewodów na rok 2016 powinno rozpocząć się zaraz po wakacjach, a więc 1 września.  

Sob., 20 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk